Visos naujienos
Ministras Pirmininkas - apie Prezidento Valdo Adamkaus grąžintus įmokų į pensijų fondus mažinimo ir lengvųjų automobilių mokesčių įstatymus, apie kompensacijas spaudai ir leidėjams, švietimo, mokslo ir studijų darbuotojų atlyginimų didinimo programą, valdininkų ir Seimo narių atlyginimus ir krizės įveikimo planą.
Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius - apie vakar Seime patvirtintą biudžetą 2009 metams, mokesčių sistemos reformą, paramą verslui ir rengiamą kompensavimo mechanizmą panaikinus pridėtinės vertės mokesčio lengvatas.
Ministro Pirmininko Andriaus Kubiliaus interviu apie Seime svarstomą Valstybės ir savivaldybių biudžetą, Mokesčių reformą, Valdovų rūmų statybą ir kitus investicinius projektus.
Žurnalistas: Paskirtasis Premjeras Andrius Kubilius šiandien, kaip skelbiama, turėtų pristatyti Seimui penkioliktosios Vyriausybės programą. Nors Seimo darbotvarkėje šitas klausimas yra įtrauktas, bet kol kas Vyriausybės programa nėra įregistruota. Priminsiu, kad teisės aktas turi būti įregistruotas 24 valandos iki pateikimo. Premjere, kaip Jūs matote šitą situaciją, kaip čia gali būti? Premjeras: Gali būti, kad iš tikrųjų tokia norma yra, nes pirmiausiai Seimo nariai turi susipažinti su programa, nes jinai gana didelė, apie 90 puslapių, kaip paprastai būna Vyriausybės programa.
Žurnalistas: Šiandien Seimas balsuos dėl kandidato į Ministrus Pirmininkus. Prezidentas pasiūlė Andriaus Kubiliaus kandidatūrą. Jūsų frakcija jau yra pareiškusi, kad jūsų frakcijai jis yra nepriimtinas. Kodėl, Premjere? Premjeras: Iš tikrųjų Prezidentas padarė logiškai, jis pasiūlė didžiausios frakcijos lyderį ir tas sprendimas yra teisingas, jie jau turi valdančiąją daugumą. Tačiau mes, galbūt daugiau nepritariame dabar siūlomai programai dėl kelių priežasčių. Pirmiausiai todėl, kad, mano požiūriu, konservatoriai, liberalų sąjūdis, liberalcentristai iš esmės apgavo rinkėjus. Jie tokių sprendimų nesiūlė rinkimų metu.
Žurnalistė: Dirbate šiuo metu laikinuoju Premjeru, todėl Seimo ir būsimosios Vyriausybės darbą jau vertinate opozicijos akimis. Kokios dabar yra opozicijos galios? Premjeras: Aš manau, kad yra teikiama kai kurių valdančiosios koalicijos apribojimų įvest opozicijai, kai kurias opozicijos teises riboti, sumažėjo pavaduotojų skaičius. Visa tai dangstomasi taupymu, tačiau valdančiosios koalicijos pavaduotojų dar padaugėjo
Žurnalistas : Ar jau pasveikinote naujai išrinktą Seimo Pirmininką Arūną Valinską? Premjeras: Taip, pasveikinau. Žurnalistas: Jūs asmeniškai ar socialdemokratai? Premjeras: Aš asmeniškai pasveikinau. Žurnalistas: O partija? Premjeras : Negaliu pasakyti, nes nebūnu visą laiką Seime, kaip žinote.
Žurnalistė: Šiandien interviu Lietuvos radijui Jūs ne tik laikinasis, bet ir opozicijoje esantis Premjeras. Norėčiau sužinoti Jūsų nuomonę apie tai, kaip naujasis Seimas pradėjo darbą, kaip Jūs tai vertinate ir kaip vertinate Seimo Pirmininko rinkimus, kurie vyko du kartus? Premjeras: Manau, kad šis Seimas darbą pradėjo prastai. Nes beveik nebuvo laikomasi įprastų demokratijos taisyklių, kurios jau mūsų Seime yra susiformavusios, buvo daugybė pažeidimų.
Žurnalistas: Svarstomas naujos koalicijos antikrizinis planas. Nuo jo ir pradėkime mūsų pokalbį. Jūs laikėtės, bent jau anksčiau, tokios nuomonės, kad kalbėjimas apie krizę yra per stiprus naujų valdančiųjų, kad kol kas dar aiškių krizės požymių nėra. Ar dabar keičiate nuomonę, Premjere? Ar visgi ta recesija būsto rinkoj, verslui kreditavimas stoja, ar dar trūksta požymių esant krizei? Premjeras: Na, visuomet mano kalbos išverčiamos aukštyn kojomis. Aš jokiu būdu neneigiau, kad yra finansų pasaulinė krizė, ES labai skaudžiai palietusi, bet aš visą laiką ginčijuosi su tais, kurie teigia, ypač per rinkimus, tie patys konservatoriai, kad neva šitą krizę sukėlė Vyriausybė.
Žurnalistė: Premjere, dabar daug diskutuojama dėl naujosios Vyriausybės antikrizinės programos. Noriu paklausti, kodėl Jūs negalėjote pateikti plano, kaip 4 milijardais litų sumažinti biudžeto deficitą. Kas Jums trukdė? Premjeras: Pirmiausia labai stebiuosi, kad tokio plano nėra, nes, kiek girdėjau, rinkimų metu konservatoriai sakė, kad toks planas yra. Tai dabar, pasirodo, jis yra tiktai ruošiamas.
Žurnalistė: Europos Komisijos paskelbtose rudens ekonomikos prognozėse sakoma, jog Lietuvos ekonomikos augimas kitais metais visiškai sustos, o kitais metais – 2010aisiais, kai visos kitos ES šalys jau kops į viršų - jis bus minus 1 procentas. Svarbiausia nuosmukio priežastis bus vidaus vartojimo sumažėjimas, sąlygotas išorės veiksnių, bet taip pat ir Vyriausybės politikos pastebimo algų didinimo valstybės tarnautojams, tiesioginių mokesčių sumažinimo ir socialinių įsipareigojimų.
Žurnalistas: Premjere, pradėčiau nuo finansų, ekonomikos. Nemažai valstybių jau rikiuojasi į eilę, į Tarptautinį valiutos fondą prašyti paskolos, stabilizuoti savo finansines sistemas - ir Islandija, Ukraina, Estija, Latvija, Vengrija, Baltarusija. O kaip dėl Lietuvos, ar toj eilėj neatsiras ir Lietuva? Premjeras: Na, mūsų ir bankų, ir visi kiti rodikliai yra kur kas geresni negu visų šitų šalių.