BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Premjerė NATO šalių parlamentų lyderiams: investicijos į mūsų saugumą šiandien sugrįš daug didesniais taikos dividendais ateityje

Data

2023 06 02

Įvertinimas
0
LRVK20230602-19.jpg

Tik demokratijų vienybė ir stiprėjantis NATO gali atgrasyti Rusiją nuo naujų agresijos žingsnių ateityje, sakė Ministrė Pirmininkė NATO valstybių narių parlamentų lyderiams, pažymėdama drąsių sprendimų svarbą artėjančiame viršūnių susitikime Vilniuje – taip pat ir Ukrainos ateities aljanse atžvilgiu.

Premjerė Ingrida Šimonytė Vilniuje vykstančiame NATO valstybių narių parlamentų pirmininkų aukšto lygio susitikime sakytoje kalboje išskyrė parlamentų ir jų atstovų balso nepamainomą reikšmę svarbiausiuose demokratijoms klausimuose, tarp kurių šiandien nėra svarbesnio nei Rusijos karas prieš Ukrainą.

„Šiandien didi Ukrainos žmonių kova neleidžia Rusijos karui sklisti gilyn į Europą, tačiau ilguoju laikotarpiu demokratinių valstybių vienybė ir karinis NATO pasirengimas yra tai, kas gali ją atgrasyti nuo tolimesnės agresijos“, – kalbėjo Lietuvos Vyriausybės vadovė.

NATO priešakinę gynybą ir atgrasymą reikalinga ženkliai sustiprinti, ir tai ypač svarbu Baltijos valstybėms, įvertinant stipriai militarizuoto Kaliningrado ir Rusijos valiai pajungto Baltarusijos režimo faktorius, atkreipė dėmesį premjerė.

Kad NATO gynybos planai galėtų būti įgyvendinti, juos turi atliepti atitinkami kariniai pajėgumai ir investicijos į gynybą, Seime sakė I. Šimonytė, išreiškusi lūkestį, jog aljanso vadovų susitikime bus pasiektas principinis sutarimas dėl ilgalaikio įsipareigojimo gynybos išlaidų didinimui.

„Investicijos į mūsų saugumą šiandien sugrįš daug didesniais taikos dividendais ateityje“, – sakė Ministrė Pirmininkė.

Naujoji saugumo architektūra, premjerės teigimu, galima tik be Rusijos, tačiau šioje architektūroje turi būti Ukraina, kurios narystė NATO tik sustiprintų aljansą ir prisidėtų prie didesnio saugumo ir stabilumo Europoje bei pasaulyje. Savo kalboje premjerė pridūrė besitikinti, kad būsimame susitikime Vilniuje bus įvardytas ir Ukrainai suteiktas realus kelias link jos ateities narystės aljanse. Būtų sukurtas pavojingas precedentas, jeigu viršūnių susitikimo Vilniuje rezultatai galėtų būti perskaityti kaip Ukrainos kelią į NATO užkertanti Rusijos pergalė.

„Kiekviena uždelsta diena teikiant Ukrainai visą reikalingą ginkluotę kainuoja žmonių, įskaitant civilius, gyvybes“, – sakė premjerė, pabrėždama karinę paramą Ukrainai kaip būdą kuo greičiau pasiekti pergalę.

Kaip kalbėjo Ministrė Pirmininkė, siekiant tvaraus saugumo žemyne, taikos sąlygos Ukrainai negali būti diktuojamos, o bet kokioje taikos formulėje būtinas ir teisingumo įgyvendinimo – apimančio ir aukščiausius Rusijos vadovus – dėmuo.

Turime būti pasirengę faktui, jog Rusija nusiteikusi ilgalaikei konfrontacijai su NATO ir demokratinėmis šalimis, akcentavo I. Šimonytė.

„NATO yra apie bendras vertybes. Mes visados būsime laisvės, demokratijos ir įstatymo viršenybės pusėje. Mūsų, kaip vyriausybių ir politikų, atsakomybė yra imtis visų reikalingų sprendimų, kad šios vertybės būtų apsaugotos. NATO vadovų susitikimas Vilniuje bus vienas išbandymų mūsų pasirengimui priimti šiuos sprendimus. Todėl tikiuosi, kad būsimas susitikimas šiuo atžvilgiu bus lūžinis ir istorinis“, – sakė premjerė I. Šimonytė.

Visa Ministrės Pirmininkės kalba NATO valstybių narių parlamentų pirmininkų aukšto lygio susitikime (anglų k.).