BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Premjeras: opozicija bus principinga, dirbsime tai, kas naudinga Lietuvai

Data

2012 11 27

Įvertinimas
1

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį pasirašė dekretą, kuriuo Algirdą Butkevičių paskyrė Ministru Pirmininku, tačiau  ministrų kabinetas dar nesuformuotas ir nepatvirtintas. Vyriausybės vadovo kabinete esate Jūs, šiuo metu laikinai einantis premjero pareigas. Premjere, kaip Jūs vertinate pirmuosius Algirdo Butkevičiaus planus? Jis kalba apie gyvenamųjų namų renovavimo planus, tai aktualu žmonėms.

Dabar mes esame laikinoji Vyriausybė, laikinai einanti premjero ir ministrų pareigas. Tai savotiškas statusas. Lietuvoje po rinkimų naujos valdžios formavimas, pagal mūsų Konstituciją, užtrunka gana ilgai. Nesiimčiau vertinti naujos Vyriausybės premjero veiksmų. Kai kuriuos pareiškimus galiu vertinti pakankamai pozityviai, pavyzdžiui, dėl intensyvios daugiabučių namų renovacijos programos, kovos su šešėliu. Kiek suprantu, naujoji Vyriausybė yra pasiruošusi tiesiog intensyviai tęsti tai, ką mes darėme, skirdami daug dėmesio  būtent naujoms renovacijos priemonėms. Kalbant apie renovacijos programą, per tuos ketverius metus buvo ieškoma geresnių galimybių, tobulinimų ir štai paskutiniu metu nuo pavasario pradėjome įgyvendinti programą, pagal kurią savivaldybės prisiima žymiai didesnį vaidmenį ir žmonėms patiems nebereikia pasirašyti su bankais paskolų sutarčių. Viskas yra daroma remiantis šiais metais mūsų Vyriausybės patvirtinta nauja daugiabučių namų renovacijos programos modifikacija. Kiek supratau iš pokalbių su naujai paskirtu premjeru, jie, kalbėdami apie renovaciją, omenyje turi tą pačią programą ir jos tolesnį įgyvendinimą. Galbūt būtų gerai, kad būtų pripažįstamos programos sukūrimo ir parengimo autorinės teisės. Šiuo atžvilgiu galiu tiktai pasidžiaugti, kad naujoji Vyriausybė ketina tęsti mūsų pradėtą darbą šioje srityje. Matome žmonių paraiškų savo daugiabučių namų renovacijai skaičiaus didėjimą. Tempai tikrai auga.

Galima sakyti, kad iš Jūsų klaidų mokomasi?

Ne tik iš klaidų, bet ir iš mūsų pačių padarytų gerų darbų, priimtų sprendimų pakeičiant daugiabučių namų renovacijos programą. Naujoji Vyriausybė pratęsdama šią programą  tikisi pasiekti didesnių tempų daugiabučių namų renovacijoje. Tam yra padėti visi pagrindai.

Pasak naujojo premjero A. Butkevičiaus, su šešėline ekonomika bus kovojama ribojant atsiskaitymus grynaisiais pinigais. A. Butkevičius siūlo grynaisiais atsiskaityti tik iki 5000 litų. Apie tokius atsiskaitymus bei jų ribojimą kalbėjo ir Jūsų Vyriausybė, tačiau to padaryti nepavyko. 

Galiu pasveikinti Ministrą Pirmininką Algirdą Butkevičių su gera iniciatyva rūpinantis, kaip mažinti šešėlinės ekonomikos erdvę ir galimybes Lietuvoje. Pozityviai vertinu ir tai, kad Ministras Pirmininkas atkreipė dėmesį į grynųjų pinigų apyvartos reikalus ir galimybes tai riboti. Norėčiau priminti, kad praėjusiais metais buvo sudaryta darbo grupė, kuri nuodugniai išnagrinėjo visus grynųjų pinigų apyvartos ribojimo klausimus. Šioje grupėje dalyvavo ir smulkaus verslo atstovai, ir bankų atstovai, ir prekybininkai bei daugelis kitų grupių. Buvo prieita prie išvados, kad reikia pradėti nuo tam tikro tikslinio ribojimo, sudarant galimybę mokesčių inspekcijai, turint įtarimų, kad kas nors nesąžiningai naudoja atsiskaitymuose kokius nors pinigus,  įvesti jiems ribojimus naudoti grynuosius pinigus. Toks įstatymas, noriu priminti, yra priimtas ir nuo Naujųjų metų tokie ribojimai jau yra įvedami ir jie veiks. Norėčiau pastebėti, kad premjeras Algirdas Butkevičius tokias iniciatyvas skelbdamas, visų pirma, turėtų jas gerai suderinti su koalicijos partneriais. Noriu priminti, kad praėjusiais metais mums svarstant įvairius galimus grynųjų pinigų apribojimo variantus kolega Valentinas Mazuronis ir jo frakcija išsakė labai kritiškas ir prieštaraujančias nuostatas savo praėjusių metų, berods, balandžio mėnesį paskelbtame pareiškime.

Premjere, kaip Jūs vertinate Darbo partijos siūlymą į žemės ūkio ministrus teikti konservatoriaus M. Kuklieriaus kandidatūrą? Ar pretendentas derino su Jumis, kaip TS-LKD partijos pirmininku, tokį apsisprendimą?

Galima vertinti šiek tiek linksmai, nes Darbo partija skelbia, kad turi labai daug gerų specialistų – į kiekvieną poziciją po dešimt ir daugiau, o pasirodo, kad geri specialistai yra tik pas konservatorius, Darbo partijoje jų nėra. Ir ministras pirmininkas A. Butkevičius skelbia, kad M. Kuklierių kviestųsi į ministro postą, nes reikia garantuoti politikos tęstinumą. Galiu tik linksmai pasakyti, kad geriausią tęstinumą galėtų garantuoti mūsų partijos koalicija ir mūsų Vyriausybė.

Kaip jūs vis dėlto vertinate tokį savo partiečio žingsnį?


Čia ne partiečio žingsnis. Tai yra asmeninis sprendimas, jei jis ir bus daromas. Aš tam tikrai nepritariu ir tą išsakiau tiesiai šviesiai. Tai, kad partijos, kurios dabar bando sudaryti koaliciją yra tokioje padėtyje, jog gerų specialistų randa tik pas mus, čia yra jų problema.

O jeigu M. Kuklierius, pabuvęs žemės ūkio ministru, jei jis bus paskirtas, norės grįžti į TS-LKD partijos gretas?

Tikrai tokie dalykai nesuderinami su naryste partijoje, dėl to nėra jokių abejonių ir šioje vietoje nėra ką daugiau pasakyti.

Premjere, TS-LKD garbės pirmininkas profesorius Vytautas Landsbergis ragina partijos vadovybę kviesti neeilinį suvažiavimą, nes Lietuva po Seimo rinkimų, pasak jo, atsidūrė pavojuje. Ar pritariate tokiam požiūriui? Ar, Jūsų nuomone, tikrai Lietuvos valstybingumui yra iškilęs rimtas pavojus?

Pavojų yra visada.  Ypač kai valdžią formuoja partijos, kurių vertybinės nuostatos mums kelia didelių abejonių. Valdžią formuoja partijos, kurios turi problemų su teisėsauga. Vieną partiją tikrai žinom.  Be to, kai kurios nuostatos ypatingai susietos su valstybei ypač svarbiais energetikos reikalais. Visiškai akivaizdu, kad kaimyninė Rusija turi didelių geopolitinių interesų mūsų regione. Kai mes nematome naujosios valdžios arba ją sudarančių partijų nuostatose pakankamo ryžto ir tvirtumo bei politinės valios ir išmanymo, kaip ginti Lietuvos interesus, tai, be abejo, turime įvardinti, kad tokios valdžios veikimas arba neveikimas iš tikrųjų gali sukelti nemažai pavojaus labai stipriems valstybės strateginiams tikslams.

Kaip dėl neeilinio suvažiavimo?

Mes tikrai rinksimės į savo forumus, tarybas, suvažiavimus (kaip ir numato mūsų įstatai) tam gerai pasirengę, sudėlioję savo partijos veiklos programą  artimiausiam laikotarpiui, artimiausiems metams, matydami ir tuos naujus iššūkius, kuriuos potencialiai gali sukelti naujosios valdžios veikla arba neveikimas.

Jūs manote, kad neeilinio suvažiavimo šaukti nereiks?

Mes rinksimės (taip, kaip numato mūsų statutas ir įstatai) į tokius forumus, kokius manysime, kad reikia sušaukti.

Ar baigęs premjero kadenciją ketinate tapti oficialiu Seimo opozicijos lyderiu? Kaip įsivaizduojate  opozicijos darbą?

Opozicija bus konstruktyvi ir principinga, gerai pasiruošusi atlikti demokratinės  atsakomybės užduotį, siekiant padėti valdžiai išvengti klaidų, kurios gali būti labai brangios visai Lietuvai.

Premjere, ar esminiais klausimais dirbsite išvien su naujais valdančiaisiais?

Dirbsime taip, kaip matysime, kad yra naudinga ir reikalinga Lietuvai. Jeigu naujieji valdantieji rūpinsis Lietuvos reikalais, mes jiems padėsime. Jeigu rūpinsis savo asmeniniais ar kokiais nors neskaidriais verslo interesais, mes juos kritikuosime ir parodysime jų daromas klaidas.

Ačiū už pokalbį.