BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Ministro Pirmininko interviu LR1 2004 m. spalio 5 d.

Data

2004 10 05

Įvertinimas
1
Žurnalistė: Su Ministru Pirmininku kalbame apie platesnę koaliciją po rinkimų, apie Vyriausybės vadovo požiūrį į Rusijos pretenzijas.
Premjere, Seimo rinkimuose dalyvaujančios partijos šiandien pasirašo susitarimą dėl pagrindinių šalies užsienio politikos tikslų 2004-2008 metais. Kam reikalingas šis susitarimas? Ar bijomasi, kad po rinkimų pasikeis užsienio politikos kursas?
Premjeras : Buvo bendras nusistatymas, kad pagrindinės politinės partijos pasirašo susitarimus svarbiausiais klausimais, o šįkart atėjo eilė užsienio politikos reikalams. Nieko čia ypatingo. Ir nemanau, kad tokie susitarimai yra blogas dalykas.

Žurnalistė : Premjere, kaip Jūs vertinate Rusijos pareiškimus dėl Lietuvos skolos Rusijai? Prezidentas jau pasakė savo nuomonę. Anot jo, Lietuva galėtų pateikti reikalavimus kompensuoti už sužlugdytus žmonių gyvenimus, sužlugdytą valstybę, patirtus materialinius nuostolius. Kaip Jūs vertinate faktą, jog okupuotoji šalis turėtų sumokėti okupantei?
Premjeras : Klausimą analizuojame truputį per siaurai. Jei mėtysimės tokiais kaltinimais viena kitai, rimtos politikos ir rimto bendradarbiavimo tarp kaimyninių valstybių nebus. Manau, kad Rusijoje dar yra daug aukštų pareigūnų, kurie įsivaizduoja, kad Lietuva pusiau ar kuria tai dalimi priklauso Rusijai. Tarybų Sąjungos jau seniai nėra, o Lietuva ir kitos Baltijos valstybės yra suverenios šalys, aktyvios tarptautinių organizacijų, tokių kaip NATO ir ES, dalyvės. Tokius pareiškimus pavadinčiau “žemos prabos pareiškimais”, o tokie kalbėtojai neverti rimtų politikų vardo.
Žurnalistė : Premjere, ar manote, kad Rusijos pareiškimai yra atsitiktiniai?
Premjeras : Tokio dalyko kaip skolos net neverta diskutuoti. Rusija yra SSRS teisių perėmėja juridiškai, vadinasi, ji perėmė ir SSRS skolas, tarp kurių yra ir skola Lietuvai bei kitoms Baltijos valstybėms.
Politika reikalauja tam tikros diplomatijos ir tokie griežti pareiškimai “ant karštųjų” nėra tinkami. Rusijos žmonėms norėčiau pasakyti, kad Lietuva – labai tolerantiška Rusijos atžvilgiu, nors lietuvių tauta labai nukentėjo Tarybų Sąjungos laikais. 100 tūkst. žmonių buvo ištremti į Sibiro lagerius, kiek žmonių nukentėjo čia, vietoje, kiek žuvo rezistentų… Nepaisant to, mes palaikome normalius santykius su Rusija. Net vidaus diskusijose dėl santykių su Rusija nėra didžiulio nuomonių skirtumo. Todėl niekaip nesuprantu, iš kur atsiranda tokios kalbos. Reikia baigti kalbėti neatsakingai ir palaikyti normalius kaimyninius santykius.

Likusioje interviu dalyje premjeras sakė nemanąs, kad po Seimo rinkimų tradicinės partijos galėtų sudaryti vaivorykštės koaliciją. Paklaustas apie galimą jo vadovaujamos partijos koaliciją su populistine Darbo partija, A.Brazauskas sakė, jog viskas priklausys nuo rinkimų rezultatų - "kiek kuri partija gaus rinkėjų balsų, kokios susiklostys sąlygos".