BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Ministro Pirmininko interviu LR1 2004 m. spalio 26 d.

Data

2004 10 26

Įvertinimas
1
Žurnalistė: Pokalbis apie tai, kokia bus valdančioji koalicija, ar Lietuvoje įmanoma dirbti mažumos Vyriausybei, kodėl A.Brazauskas nenorėtų koalicijos su Darbo partija?
Premjere, ar Jūs pats šiandien neabejojate LSDP, NS, TS ir LCS koalicijos gyvybingumu?
Premjeras: Visų šių partijų žmonės jau daugelį metų yra politikoje ir jie jau mato ne tik partinius interesus ir ambicijas, bet ir valstybės interesus. Buvę valdžioje žmonės mato, kad valstybei reikalingas pastovumas, stabilumas, tęstinumas, pereinamumas. Galiu tik pasveikinti liberalcentristus, kurie derasi, kalbasi, bendrauja.
Žurnalistė: Tai tik liberalcentristus?
Premjeras: Kol kas. Konservatoriai, man atrodo, dabar mąsto. Nesu šalininkas to, kad viskas būtų nuspręsta per 1-2 dienas idealiai, o ateinantys 4 metai būtų ramūs.
Žurnalistė : Sakote, dabar neverta skubėti?
Premjeras: Taip. Reikia visiems pasiklabėti, išgirsti vieni kitus. Juk niekas mūsų nevaro ir neturime visko nuspręsti greitai greitai.
Žurnalistė: Tai galima laukti ir iki Naujųjų metų?
Premjeras: Ne, užtenka ir 10 dienų.
Žurnalistė: Konservatoriai pasakė, kad valdžios svertai turėtų būti jų rankose…
Premjeras : TS turi 25 mandatus iš 141. turint tiek, sunku ką diktuoti. Mūsų koalicija turi šiek tiek daugiau mandatų, bet mes nekalbame taip kietai ir nesukalbamai. Reikia atsižvelgti į bendrą tikslą, kuris turbūt yra valdžios tęstinumas, pasitikėjimo Lietuva išlaikymas Briuselyje ir kitose tarptautinėse organizacijose. Taigi reikia kurti koaliciją, kuri sugebėtų pratęsti dabartinį valstybės valdymo būdą ir išlaikyti gerą valstybės įvaizdį. Kai šie aspektai matomi aukščiau partinių interesų, tada gali būti priimami racionaliausi sprendimai.
Žurnalistė: Tai dėl kokių postų Vyriausybėje gali vykti konkrečios derybos?
Premjeras: Manau, kad turi likti ministrai tų ministerijų, kurios labai susijusios su Briuseliu - tai Finansų, Susisiekimo ir Aplinkos ministerijos. Į visas šias ministerijas ateina milžiniškos ES fondų lėšos. Toliau svarbios Ūkio ir Žemės ūkio ministerijos. Manau, Lietuvai būtų tik geriau, jei jose nesikeistų žmonės. Per visą derybų su ES laikotarpį ir jau tapus ES nare pamatėme, kad šios ministerijos yra svarbiausios. Be to, Lietuvos žmonėms labai svarbi ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, nors ji ir mažiau susijusi su ES. Savo programoje esame numatę svarbias užduotis šiai ministerijai, pvz., pensijų didinimas, žmonių su negalia aprūpinimas, darbo politika, minimalaus atlyginimo didinimas ir t.t.
Žurnalistė : Tai šios ministerijos turėtų išlikti LSDP ir NS rankose.
Premjere, Jūs esate kalbėjęs ir apie mažumos Vyriausybę, jei nepavyktų susitarti su konservatoriais. Kaip įsivaizduojate tokią Vyriausybę?
Premjeras : Mažumos vyriausybę įsivaizduoju su LCS. Be abejo, tai būtų sunkoka, nes reikalingas platesnis palaikymas. Visgi pirmuosius pokalbius pradėsime su šia partija dėl atskirų ministrų ir pan.
Žurnalistė: Bet ar Jūs turėsite palaikymą Seime?
Premjeras: Tai priklausys ir nuo TS.
Žurnalistė : Jūs esate patyręs politikas. Tai kaip įsivaizduojate tą mažumos Vyriausybės darbą, kai reiks priimti nutarimus dėl tokių klausimai, kaip mokesčiai, socialinė politika ir pan.?
Premjeras: Nematau ypač skirtingų interesų, nes partijų programos labai panašios. Mažumos Vyriausybė nebūtų pirmas atvejis Europoje. Tuo atveju su tais, kurie neina į koaliciją, turi būti pasirašytas susitarimas pagrindiniais klausimais tarp visų jėgų ir visos partijos turėtų garbingai laikytis šio susitarimo. Tada tokia Vyriausybė puikiai dirbtų. Pvz., Čekijoje tokia socialdemokratų Vyriausybė dirbo visą kadenciją, o konservatoriai buvo opozicijoje.
Žurnalistė: O kodėl Jūs iš karto atsiribojote nuo Darbo partijos?
Premjeras: Žinot, rinkimų naktį visi šneka “ant karštų”. Kalbėsimės ir su DP, klausysime jų pasiūlymų, jų idėjų. DP jau susitarė su Valstiečių partija, reikia paanalizuoti, ką tai reiškia. Tokiu būdu ir vyksta priartėjimas prie pagrindinio varianto.
Žurnalistė: DP lyderis V.Uspaskich pakvietė Jus jungtis į koaliciją.
Premjeras: Mes kalbėsimės, žiūrėsime. Mes juos išklausysime, išgirsime jų pozicijas, tada aptarsime jas savo partijoje, vėl susitiksime.
Žurnalistė : Tai ar koalicija įmanoma?
Premjeras: Galiu pasakyti, kad tik esant tam tikroms sąlygoms.
Žurnalistė: Kokioms?
Premjeras: Vyriausybė turi turėti daugumą ir sprendimus priimti ne prievartinius. Jei Vyriausybė turi atsakomybę, ji turi laisvę veikti. Premjeras pasirašo po kiekvienu dokumentu, jis už viską atsakingas, tad jis turi laisvai spręsti. Labiausiai tai sieju su ES fondų panaudojimu – kad jis vyktų pagal taisykles, būtų racionalus ir naudingas Lietuvai.
Žurnalistė : Apibendrinant galima pasakyti, kad LSDP, NS ir DP, VSNDP įmanoma, jei V.Uspackich Jums, kaip premjerui, nediktuos savo sąlygų.
Premjeras : Sutarkime, kad tai yra tik Jūsų išvada. Mano išvada bus tik po kurio laiko.
Žurnalistė : Ar Prezidentas sklaido Jūsų abejones dėl koalicijos su DP ar dešiniosiomis jėgomis?
Premjeras: Jis sako, kad turėtume susitarti mes, partijos, tarpusavyje. Man atrodo, kad vienodą palaikymą jaučia visos partijos.