Ministro Pirmininko interviu LR1 2004 m. spalio 12 d.
Data
2004 10 13
Įvertinimas
Premjere, prieš savaitę LR1 sakėte, jog socialdemokratai ir socialliberalai negalėtų sudaryti plačios tradicinių partijų “vaivorykštės” koalicijos. Ar Jūsų nuomonė nepasikeitė?
Premjeras: Be abejo, gali būti priimti įvairūs sprendimai. Gali būti dėliojami įvairūs pasiansai su įvairiais asmenimis. Vaivorykštėje gali būti įvairios spalvos. Mes galime kalbėti apie koalicija su atskirom grupėm, atskirom partijom.
Žurnalistė: Tai kai kurias spalvas iš tos vaivorykštės išimtumėte?
Premjeras: Na, kai kurias spalvas išimčiau, kai kurias palikčiau. Į tą vaivorykštę, be abejo, visos partijos nepateks – tai utopinis dalykas. Tos partijos, kurios jaučia atsakomybę už mūsų valstybę, turėtų galvoti, kaip padaryti tokį derinį, tokią vaivorykštę, kuri būtų Seimo dauguma ir galėtų formuoti naują Vyriausybę. Tačiau galutiniai deriniai priklauso nuo to, kas bus po dviejų savaičių.
Žurnalistė: Visos partijos kalba, kad joms rūpi Lietuvos likimas. Kalbama ir apie koaliciją su konservatoriais. Ar tokia koalicija galima?
Premjeras: Kodėl Jūs kalbate apie koaliciją tik su konservatoriais? Apie koaliciją galima kalbėti ir su liberalcentristais, kurie po antro turo gali gauti nemažai mandatų. Sudarant “vaivorykštės” koaliciją, kai kurios partijos, kai kurie jų vadovai turės įveikti savo ambicijas. Pvz., turėtų būti suvienodinti kai kurie užsienio politikos klausimai, kai kurie asmenys kartais nukrypsta. Ką turiu omenyje, pasakysiu po dviejų savaičių. Kuriant koaliciją partijoms reiks peržengti per kai kuriuos savo programinius principus, kurie galėtų sutrukdyti galimai koalicijai.
Žurnalistė: Premjere, o su kuria partija apskritai nesiderėtumėte?
Premjeras: Abejoju, ar įmanoma būtų kalbėti su R.Pakso partija. Sudarant koaliciją reikia galvoti ne tik apie susitarimo pasirašymą, bet ir apie Seimo vadovybės, komitetų, Vyriausybės formavimą.
Žurnalistė: Premjere, o ar tarėtės su kitomis partijomis, kad antrajame rinkimų ture jos palaikytų socialdemokratus ir socialliberalus?
Premjeras: Kol kas nesitarėme, bet tarsimės. Nuo rytdienos mes pradėsime konkrečias kalbas apie atskiras rinkimines apygardas.
Žurnalistė: O kiek vietų tikitės gauti po antrojo turo?
Premjeras: Apie 20 vietų.
Žurnalistė: Ar įmanoma koalicija su Darbo partija, jei Jums nepasiūlytų premjero posto?
Premjeras: Manau, kad neįmanoma. Mes turime tam tikrą patirtį ir valstybei svarbus tęstinumo klausimas yra aktualiausias.
Žurnalistė: Reiškia koalicija su Darbo partiją įmanoma tik tuo atveju, jei Jums pasiūlomas premjero postas ir galimybė formuoti Vyriausybę?
Premjeras: Kitaip ir būti negali. Jei premjeras neturi įtakos formuojant Vyriausybę, pasekmės būtų blogos. Taip keletą kartų Lietuvoje jau buvo.
Žurnalistė: O jei koalicijos partneriai Jums nepasiūlo būti premjeru, kas tada?
Premjeras: Nebus koalicijos.
Žurnalistė: O ką Jūs pats darysite?
Premjeras: Darysiu tai, ką daro visi pensininkai.
Žurnalistė: Ar prisimenate, kaip gyrėte V.Uspaskichą kaip sumanų verslininką, kaip perspektyvų politiką. Ar tai ne pamoka, kad pats jį išvedėte į valdžią?
Premjeras: Nepriimu jokių pretenzijų, jog išvedžiau jį į valdžią. Jis yra sumanus verslininkas ir aš galiu tai pakartoti. Tačiau sumanus verslininkas ir geras politikas nėra tas pats. Kaip politikas V.Uspaskich tik pradeda reikštis.
Žurnalistė: Ar įmanomas Kėdainių valdymo modelis visai Lietuvai?
Premjeras: O kas tas “Kėdainių valdymo modelis”?
Žurnalistė: Modelis, kai visa valdžia ir spaudos valdymas priklauso vienam žmogui.
Premjeras: Tai nėra normalus reiškinys demokratinėje valstybėje.
Žurnalistė: Norėčiau Jūsų paklausti apie Baltarusijoje sekmadienį vyksiantį referendumą dėl Konstitucijos pataisos, kuri pritaikyta specialiai A.Lukašenkai, kad jis trečiąsyk galėtų tapti prezidentu. Baltarusija yra ne tik mūsų kaimynė, bet ir valstybė, su kuria ribojasi išorinė ES siena. Ar mums ne tas pats, kai ten vyksta tokie procesai?
Premjeras: Be abejo, mums ne tas pats. Nedemokratiniai Europos viduryje vykstantys procesai mus neramina. Visgi tai ne mūsų valstybės reikalas, tik patys baltarusiai gali spręsti, kaip gyventi. Mes negalime padaryti jokios įtakos, mes tik galime patarti. Baltarusijos procesai yra ne tik mūsų, bet ir ES bendras reikalas ir ES formuodama savo politiką su naujais kaimynais vertina esamą padėtį. Tik pati Baltarusija turi suprasti, kad ji – Europos valstybė.
Žurnalistė: Premjere, ar tikrai ketinate J.Bernatoniui pasiūlyti ambasadoriaus postą Baltarusijoje?
Premjeras: Šitas klausimas kol kas nėra svarstytinas.