Ministro Pirmininko interviu LR1 2004 m. rugsėjo 28 d.
Data
2004 09 28
Įvertinimas
Žurnalistė: Šiandien su premjeru kalbėsime apie galimybę tapti Vyriausybės vadovu po Seimo rinkimų, apie Specialiųjų tyrimų tarnybos tapimą VRM departamentu ir apie Rusijos pretenzijas dėl karinio tranzito.
Premjere, reguliariai skelbiami partijų reitingai rodo, kad Jūsų koalicija yra antroje vietoje po Darbo partijos ir būsimuose Seimo rinkimuose daugumos tikriausiai nelaimėsite. Gal pasikeitė Jūsų nuostata dėl Vyriausybės vadovo posto? Esate sakęs, kad neįsivaizduojate vadovavimo Vyriausybei, jei socialdemokratai neturės daugumos. Tai ar būsite premjeras?
Premjeras: Niekas kol kas negali atsakyti į klausimą, ar aš būsiu premjeras. Dabartinė stabili Vyriausybė, sakyčiau, dirba gerai, ir aš neįsivaizduoju darbo su kitais ministrais – nepažįstamais, neišbandytais, neturinčiais pakankamos patirties žmonėmis.
Žurnalistė: Bet juk Seime gali būti Jūsų bendraminčiai…
Premjeras: Čia ne futbolo komanda – kiekvienas turi žinoti, ką turi daryti. Mano pozicija, kad ministras būtų labai kompetetingas. Bendraminčių ratas formuojant Vyriausybę ir kitas valdžios institucijas yra pats blogiausias dalykas.
Žurnalistė: LSDP nelaimėjus daugumos, ar įsivaizduojate save premjeru?
Premjeras: Pirmiausia žiūrėsime, kokie bus rezultatai – kiek mes laimėsime, kiek kiti laimės; ar galima kažkokia koalicija, kokios būtų koalicijos sąlygos ir kt. Vyriausybės formavimui būtina Seimo dauguma. Aišku, gali dirbti ir mažumos Vyriausybė, bet jai dirbti tada būtų labai sunku. Taigi viskas priklausys nuo Seimo politinės sudėties.
Žurnalistė: Sakėte svarstysite apie galimą koaliciją, taigi Jūsų koalicija gali pasipildyti?
Premjeras: Kokia bus koalicija priklausys nuo to, kas kiek laimės. Norint stabilios koalicijos Seime reikia turėti daugiau nei 71 vietą. Stabili koalicija leistų kalbėti apie stabilią Vyriausybę. Taigi jei atsiras stabili koalicija, bus ir stabili Vyriausybė.
Žurnalistė : Tai visai realu kalbėti, kad Jūs būsite premjeras?
Premjeras: Tai realu, bet realu ir tai, kad premjeru aš nebūsiu.
Žurnalistė: Prezidentas paragino generalinį komisarą toliau tirti nusikaltėlių ryšius su politikais. Šiek tiek pabartas už neištirtos medžiagos pagarsinimą generalinis komisaras dirba toliau. Spauda diskutuoja, kas tie asmenys, susiję su nusikaltėlių pasauliu. O ką Jūs išsiaiškinote, gavęs visą minėtą medžiagą?
Premjeras: Jokios medžiagos aš negavau. Man buvo pasakyta, koks yra sąrašas. Kaip ir įsivaizdavau, tai yra ne konkretu. LSDP ir NS koalicijos atstovų tame sąraše nėra.
Generalinis komisaras yra statutinis pareigūnas ir jis neturėtų lįsti į politiką. Dabar – rinkiminės kampanijos įkarštis ir kiekvienas žodis gali susilaukti rezonanso. Būtent tai ir įvyko. Visa žiniasklaida ir politikai pradėjo kalbėti apie šį įvykį, diskutuojama nežinia apie ką. Niekas nieko konkretaus nežino.
Žurnalistė : Manote, kad generalinis komisaras ir toliau gali likti savo poste?
Premjeras: Tam neprieštarauju. Klausimo dėl jo atsistatydinimo net nekeliu, bet atitinkamas išvadas reikia daryti.
Žurnalistė: Dabar svarstoma STT vadovo kandidatūra. Kalbama, kad STT reiktų prijungti prie VRM. Kokia Jūsų nuomonė?
Premjeras: Konkrečios nuomonės negaliu pasakyti. Mūsų teisinė sistema panaši į kitų ES šalių sistemą, tad nereiktų daryti skubių išvadų. Visos institucijos veikia pagal tam tikrus įstatymus ir jos turi būti kontroliuojamos. Visos institucijos turi turėti tam tikrą “politinę akį”. Pas mus keistai susiklostė, kad kai kurios institucijos tos “akies” neturėjo ir todėl kyla panašūs nesusipratimai. Drįsčiau pasakyti, kad kartais mes netgi pažeidžiame žmogaus teises, nes pirmiausia žmogų “nuteisiame” per žiniasklaidą. Taip juk neturėtų būti.
Žurnalistė: Tai kaip yra kitose ES šalyse?
Premjeras: Kitose šalyse STT nėra. Pas mus ji buvo organizuota anksčiau, idealizuojant, kad tokiai tarnybai atsiradus korupciniai reiškiniai dings iš mūsų visuomenės. Pasirodo, taip nėra. Kovoti su korupcija turi visos institucijos.
Žurnalistė: Tai gal ir Lietuvai STT nereikalinga?
Premjeras: Daug kur panaši institucija priklauso VRM. Yra įkuriamas kovos su korupcija departamentas. Taigi šis klausimas vertas rimtos diskusijos.
Žurnalistė: Premjere, praėjusią savaitę sudarėte darbo grupę tranzito į Kaliningrado sritį klausimams spręsti. Nors UR ministras sako, kad traukinių krovinių tranzitas į Kaliningradą auga, tačiau Rusijos URM turi daug pretenzijų Lietuvai ir viešai pareiškė, kad Lietuvos muitininkai nėra pasiruošę dirbti pagal ES taisykles, kas sukelia labai daug problemų, pvz., su veterinarine kontrole. Spalio 1 d. Briuselyje vyks ekspertų susitikimas dėl krovinių tranzito į Kaliningrado sritį. Tai kokios problemos yra šioje srityje?
Premjeras: Mes ypatingų problemų nematome. Lietuvos tarnybos dirba pagal ES taisykles. Investavome didelį kapitalą ir suformavome informacinę sistemą, kurios dėka el.paštu perduodamos deklaracijos, jos fiksuojamos. Kai kurie Rusijos padaliniai neįeina į šią sistemą ir čia prasideda problemos. Mes Rusijai visą laiką akcentavome, kad reikia suformuoti ir adaptuoti šią sistemą ir tada nebus jokių didelių. Politinių klausimų nekyla, yra tik praktinio pobūdžio problemos. Pervežant prekes į Kaliningrado sritį, reikia važiuoti apie 260 km mūsų žeme, t.y. ES teritorija, o kai kas nepripažįsta šio dalyko ir eskaluoja mintį, kad iš Rusijos į Rusiją turi būti laisvas pravažiavimas. Mes esame ES ir turime laikytis bendrų reikalavimų. Spalio mėnesį mano sudaryta grupė grįš prie tų pačių klausimų. Mūsų darbo grupė yra pasiruošusi sėsti prie stalo ir su darbo grupe ar komisija iš Rusijos pusės dar kartą aptarinėti kiekvieną smulkmeną, kuri gali trukdyti tranzitui.
Žurnalistė: Tai gal tranzitas į Kaliningradą yra dalis Rusijos propagandinio puolimo?
Premjeras: Jokio puolimo nėra – čia tik atskirų politikų ir žiniasklaidos pasisakymai. Lietuva yra labai tolerantiška Rusijos atžvilgiu; Lietuva negloboja Rusijos priešų. Transliacija, apie kurią dabar irgi daug kalbama, buvo nutraukta. O kažkokio realaus pagrindo, kad Lietuva gali kenkti Rusijai, nėra solidari kovojant su terorizmu, nėra.
Žurnalistė: Tačiau tokie Rusijos puolimai juk neatsiranda atsitiktinai?
Premjeras: Mes esame kaimynai ir turėsim gyventi kartu, todėl turime praktiškai spręsti visus iškylančius klausimus ir jų nepolitizuoti.