Ministro Pirmininko interviu LR1 2004 m. rugsėjo 21 d.
Data
2004 09 21
Įvertinimas
Premjeras: Nieko nežinoma. Tik kiek, kiek Jūs pasakėte. Aš vakar kalbėjau su Grigaravičiumi, šiandien su ponu Pociumi, mūsų valstybės saugumo vadovu. Jokio konkretaus sąrašo aš taip ir nepamačiau. Aš tikiuosi, kad toks sąrašas turi būti padėtas Vyriausiai rinkimų komisijai ant stalo su įrodymais. Taip pat turi būti imtasi priemonių. Normalioj valstybėje taip turi būti daroma, o neužsiimama tiktai propaganda.
Žurnalistė: Vis tik apie kokius sąrašus kalbama, apie kokių politinių partijų sąrašus?
Premjeras: Iš kur aš žinau, kokios politinės partijos sąrašus. Aš neturiu informacijos. Yra paleista antis, ir nieks jos sugauti negali dabar.
Žurnalistė: Galbūt čia ne antis, galbūt jis patikėjo tas pavardes tik Seimo pirmininkui?
Premjeras: Galbūt, galbūt. Daugiau aš nieko atsakyti negaliu.
Žurnalistė: O kaip Jūs vertinate tokį Generalinio komisaro elgesį?
Premjeras: Neigiamai vertinu. Tai yra statutinis vadovas. Jis turi elgtis pagal tas normas, kurios yra surašytos įstatymuose. Jeigu yra tam tikri įtarimai, iš tikrųjų jie turi būti patikrinti, ir turi būti pateikta pakankama informacija tam, kam reikia. Turi būti imtasi atitinkamų priemonių. Konkrečiu atveju tai tokie žmonės turėtų būti išbraukti iš sąrašų, jeigu yra pakankamai įrodymų. O nepradėti nuo visuomenės triukšmo, pažiūrėkit – ir laikraščiai, ir televizija – kalba kalba kalba, o apie ką – niekas nežino. Negalima gi mesti tokio šešėlio. Reikia atprasti vieną kartą ir Lietuvoje pereiti prie normalios tvarkos ir atsakyti už savo elgesį.
Žurnalistė: Apskritai Generalinis komisaras turi tokią teisę imti ir pareikšti viešai?
Premjeras: Jeigu jis imasi atsakomybės ir turi pakankamai įrodymų, galbūt ir turi. Bet aš sakau, koks turi būti kelias. Jeigu yra pakankamai medžiagos, kur galima įrodyti jų negalėjimą dalyvauti rinkiminėje kampanijoje, - kito žodžio aš nesurandu – tai turi būti pateikti Vyriausiajai rinkiminei komisijai, ir ji turi priimti sprendimą.
Žurnalistė: Premjere, Jums niekada nėra tekę girdėti, kad nusikalstomo pasaulio žmonės veržiasi į valdžią ir kad jiems tai pavyksta?
Premjeras: Neteko, ir kiek dirbu, tokių požymių aš tikrai nepajutau, kad kas nors bandytų lįsti į vadžią. Žinoma, kur gali lįsti, turbūt pirmiausia į Seimą, rinkiminėje kampanijoje, sąrašuose gali būti. Todėl kad mūsų vykdomosios valdžios visoje sistemoje nėra. Kiekvienas žmogus, jei jis yra paskiriamas į atsakingas pareigas, yra parenkamas. Visur kaip taisyklė vyksta konkursai, tik konkursų tvarka žmogus gali būti skiriamas.
Žurnalistė: Šiandien Seimas svarsto Valentino Junoko atleidimą. Klausimas dar keliamas Seime, kas yra pareigūnų politikavimas, aiškinamasi, kokie pareigūnų veiksmai bei jų pasekmės galėtų būti vertinami kaip dalyvavimas politinėje kovoje ir kokias tai gali turėti pasekmes. Šie svarstymai susiję su naujojo STT vadovo skyrimu. Ką jūs manote? Kai kurios partijos jau yra pertiškusios, kad tai neturėtų būti politikas ar prokuroras.
Premjeras: Žinoma, aš nemanau, kad tai turėtų būti politikas. Jeigu teisininkas, profesionalas, išmanantis teisinius reikalus, todėl kad institucija yra teisinė, viena iš mūsų visos teisėsaugos institucijų sistemos. Tuo geriau, kuo mažiau politikos. Palyginus iš viso neturi būti šios institucijos. Ji turi dirbti savo darbą pagal veikiančius įstatymus, o įstatymų yra pakankama, reikia tik jų laikytis. Ir bus viskas tvarkoj. Aš visą laiką tą patį kartoju – šios institucijos neturi politikuoti, jos turi dirbti. Politika atsiras tada, kai prasidės teismo procesas. Ir teisme bus pasakyta, kaltas šis žmogus, ar nekaltas. Kai pas mus sistemingai nuteka operatyvinės veiklos informacija arba operatyviniai duomenys, tai nesąmonės, šitaip negali būti visuomenėj.
Žurnalistė: Ar lojalumas valdžiai šiuo atveju yra svarbus?
Premjeras: Ką tai reiškia lojalumas. Mes gi nesam kokioj tai caro valdžioj. Mes gyvename demokratinėje valstybėje ir mes dirbame pagal tas taisykles, kurios yra nustatytos. Demokratinėje valstybėje kiekviena valdžios institucija turi savo pareigas ir savo atsakomybę. Yra labai aiškiai suformuluota – arba nuostatuose, arba statute, arba įstatymuose, kaip pavyzdžiui, yra Vyriausybės įstatyme. Mes skrupulingai prisilaikome šios tvarkos. Pažiūrėkim, vykdomosios valdžios – 13 ministerijų, apie 20 visokių žinybų, pavaldžių Vyriausybei, mes neturim tokių problemų. Mes reikalaujam, kad visi laikytųsi tvarkos.
Žurnalistė: Gal naujajam Seimui reiktų palikti STT vadovo skyrimą, kokia Jūsų nuomonė?
Premjeras: Nemanau. Seimas vykdo savo pareigas, ir palikti šitokią žinybą be vadovo dar porą mėnesių, manau, kad tai netikslinga.
Žurnalistė: Reiškia, artimiausiomis dienomos...
Premjeras: turėtų būti. Manau, kad turėtų būti pasiūlytas kandidatas, turėtų būti priimti sprendimai.
Žurnalistė: Ar Jums žinomi kandidatai?
Premjeras: Ne, nežinomi.
Žurnalistė: Praėjusią savaitę, Premjere, Jūs pareiškėte, kad reikia uždaryti internetinę Čečėnijos svetainę. Taip nusprendė Valstybės gynybos taryba. Šį sprendimą smarkiai kritikuoja opozicija, sakydama, kad nuolaidžiaujama Rusijai ir pasiduodama Rusijos šantažui, užuot pabandžius sklaidyti naivų Vakarų požiūrį į Rusiją. Ir, iškart po Rusijos perspėjimo, svetainė yra uždaroma.
Premjeras: Aš nemanau, kad Lietuvos teritorijoje gali veikti štai tokia stotis, kuri skleistų tokią informaciją, kuri sukelia neapykantą, priešpriešą – tautiniais motyvais, religiniais ir pan. Mūsų įstatymai persekioja tokią veiklą, ir mes privalome laikytis Lietuvos įstatymų.
Žurnalistė: Premjere, nors jau esate sakęs, kad teiginys esą Lietuvoje buvo įtesinti nepilnamečių seksualūs lytiniai santykiai, tėra klaidinga teisininkų interpretacija, norėčiau paklausti, tai kodėl Vyriausybėje dirba specialistai, kurie praleido tokį dalyką, nepastebėję tokios klaidos?
Premjeras: Ir kas iš tikrųjų praleido šiandien sunku pasakyti. Ši ataskaita – tai jokiu būdu nėra sprendimas, tai sakyčiau yra interpretacija tam tikrų mūsų baudžiamojo kodekso straipsnių. O ta interpretacija yra atskirų teisininkų, kurie iki šiol dar ginčijasi, kas teisus, o kas – ne. Ir ar galima daryti tokią išvadą, ar – negalima. Aš sudarau komisiją, kuri turėtų patikrinti, kas tai atliko. O visa kaltė tai man tenka. Aš noriu vis tik išsiaiškinti iki pabaigos, kodėl taip atsitiko.
Žurnalistė: Šiuo metu ketinate pateikti Seimui vyriausybės apsvarstytą kitų metų biudžeto projektą. Gal galite jau dabar pasakyti, kam lėšų ketinate daugiau skirti?
Premjeras: Rytoj mes Vyriausybės posėdyje turėtume dar kartą svarstyti projektą. Na, o biudžetas tai didelis. Galima tikrai pasidžiaugti, galiu pasakyti kelis skaičius. Augimas yra beveik milijardas, plius dar reikia pridėti dotacijas iš Europos Sąjungos biudžeto, kur sudaro milijardą aštuoniasdešimt šešis milijonus. Iš viso 2 milijardai 79 milijonai plius prie mūsų biudžeto. Mes jau turėsime biudžetą – 15,5 milijardo. Tai yra rekordiškai didelis biudžetas, be abejo, mes turime tam tikras galimybes finansuoti daugiau atskirų sektorių. Visų pirma mes dėmesį skiriame atlyginimų didinimui. Todėl minimalaus užmokesčio didinimui turime numatyti nemažai lėšų, medicinos darbuotojams. Mes esame užsibrėžę tokį tikslą, mūsų Vyriausybė, mūsų koalicija numatė labai ryškų atlyginimų padidėjimą visų biudžetinių organizacijų, visų pirma medikų. Mes labai baiminamės, kad geri kvalifikuoti medikai, seselės gali išvažiuoti dirbti kitur, ir dar padidinimas vien tik medicinai yra apie 345 mln. Šalia reikėtų paminėti švietimo sistemą, socialinės apsaugos. Tai, ką mes pradėjome šiais metais, mes kitais metai tęsim.