BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Ministro Pirmininko interviu LR1 2004 m. rugsėjo 14 d.

Data

2004 09 15

Įvertinimas
1
Žurnalistė: Premjere, kaip Jūs reaguojate į būsimus ministrų kabinetus, kai nedidelės savivaldybės meras planuoja peršokti į premjero postą ir valdyti valstybės finansus?
Premjeras: Nėra blogas dalykas, kai žmogus nori užimti aukštesnes pareigas. Mane baugina kitas dalykas – šuoliai. Šuoliai niekada nepasiteisina – niekada aukščiau „vienos vietos“ negalima iššokti. Tokie norai bei pageidavimai atrodo gana keistai...
Žurnalistė: Ar neatsidursime 1991 metų laikotarpyje, kai viską reikės pradėti nuo pradžiamokslio?
Premjeras: Be abejo, gali būti toks dalykas. Dabar jau praėjo 14 metų, ir jau suformavome tam tikrą savo valstybės valdymo struktūrą. Mus pažįsta užsienis, esame tarptautinių organizacijų nariai. Pasitikėjimas mumis auga, finansinį kreditinį reitingą vis didiname, pasiekėme jo aukščiausiąją kategoriją – tai mūsų kvalifikuoto darbo įvertinimas ir pasitikėjimas. Kitas dalykas – tai Briuselis, Europos Sąjunga, Komisija, viršūnių susitikimai... Ir dar vienas dalykas, kuris tampa būtinu, tai kalbų mokėjimas, nes vien tik su lietuvių kalba ar kita vietine – pasirodyti labai sunku.
Žurnalistė: Premjere, o kaip Vyriausybės darbą veikia rinkimų kampanija?
Premjeras: Kol kas ji ypatingai nepaveikė. Mes nutarėme, kad trečiadieniais vyks Vyriausybės posėdžiai - kaip visuomet. Kitu laiku ministrai ima atostogas, kaip to reikalauja mūsų įstatymai. Ar kelias dienas per savaitę, ar vieną dieną, ar nė vienos – priklausomai nuo to tvarkaraščio, pagal kurį vieno ar kito ministro rinkiminė kampanija yra suplanuota. Stengsimės tikrai nesudaryti problemų.
Žurnalistė: Vienas iš didžiausių Vyriausybės kritikų yra Viktoras Uspaskichas. Ar Jūs reaguojate į jo pareiškimus?
Premjeras: Reaguojame per įvairius susitikimus, diskusijų metu. Mūsų partiečiai, mūsų kandidatai į Seimo narius reaguoja, be abejo, ir aš reaguoju, jei yra konkretūs dalykai. Žinoma, nereaguoti negalima, nes tai yra žmonių klaidinimas. Darbo partijos nariai kartais kalba: „Balsuokite už Darbo partiją, ir Brazauskas bus Ministras Pirmininkas“. Norėčiau radijo klausytojams pasakyti: aš esu ne tik Ministras Pirmininkas, bet ir Socialdemokratų partijos pirmininkas, galiu likti Ministru Pirmininku, jei mūsų koalicija laimėtų tam tikrą daugumą Seime. Pagal demokratinės valstybės principus dauguma gali rekomenduoti Prezidentui asmenį Ministro Pirmininko pareigoms užimti. Tad štai tokia tvarka – neišeina, kad viena partija laimės, o kitos partijos vadovas Brazauskas bus Ministras Pirmininkas. Ir dar viena, matyt, normali sąlyga – Ministras Pirmininkas turi teisę pasiūlyti Ministrų kabineto sudėtį.
Žurnalistė: Bet yra dar viena galimybė – koalicija su Darbo partija...
Premjeras: Tokie klausimai dabar nesvarstomi, nenorėčiau šia tema diskutuoti. Priklausys, kaip parlamente išsidėstys politinės jėgos, kiek kuri partija gaus balsų, vietų. Šis klausimas šiuo metu visiškai nesvarstytinas.
Žurnalistė: Premjere, jau įrodyta, kad populistai stiprūs tose valstybėse, kur silpnos profsąjungos, nėra pilietinės visuomenės, stiprių nevyriausybinių organizacijų. Ar dabar nesigailite, kad nestiprinote profesinių sąjungų, nevyriausybinių organizacijų?
Premjeras: Mūsų socialdemokratų partija, kurios esu pirmininkas, labai palaikome profsąjungas. Su jomis svarstome labai daug klausimų. Profsąjungų atstovų esama mūsų bendrame sąraše. Palaikome ir visada palaikysime profsąjungas. Bet profsąjungų judėjimas yra natūralus dalykas, jo negali kokiomis nors administracinėmis priemonėmis skatinti. Apskritai nesakyčiau, kad mūsų visuomeninės organizacijos yra silpnos, jos gana aktyvios. Žinoma, linkėčiau ir mūsų jaunimui aktyviau dalyvauti mūsų valstybės gyvenime. Visuotinės jaunimo organizacijos dabar stiprėja, bet jos gali pasakyti savo stipresnį balsą.
Žurnalistė: Premjere, prieš kurį laiką interviu Lietuvos radijui esate kalbėjęs apie būtinybę statyti sąvartyną Kazokiškėse. Tuomet nenorėjote įvardyti, su kuo kaunatės dėl šio sąvartyno statybos, kad ten nusipirkę žemės turtuoliai yra pagrindinė pasipriešinimo jėga. Dabar jau žinoma, kas valdo žemės, kas samdo advokatus. Tad ar nesustos sąvartyno statyba Kazokiškėse?
Premjeras: Ir tuomet visa tai buvo žinoma. Vyriausybė su niekuo nekovoja ir žvelgia iš valstybinių pozicijų. Lietuva šioje srityje turi priartėti prie Europos standartų. Šita masė šiukšlynų, kitaip negaliu pavadinti, - jų Lietuvoje yra apie 700, - turi būti sutvarkyti. Ir juos sutvarkyti turi Lietuva Lietuvos teritorijoje. Kai kas galvoja, kad tas šiukšles reikia išvežti kažkur kitur. Nieko nebus – visos jos turi būti sutvarkytos, sudėliotos, uždangstytos, palaidotos Lietuvos teritorijoje. Todėl yra projektas, kurį kontroliuoja Europos Sąjunga ir duoda mums pinigus – šimtus milijonų. Lygiai tokie patys projektai Taline, kur niekas nekelia klausimų... Už kelių šimtų metrų gyvena žmonės, nieko jie nejaučia. Jeigu reikia žmonėms, galima pratiest vandentiekį, katilinę pastatyt, spręsti kanalizacijos klausimą, gatves sutvarkyt, įrengti dviračių takus ir pan. Tai siūlėme Kazokiškių žmonėms, sakė – nereikia. Bet aš manau, kad reikia, ir ši būtinybė atsiras. Todėl mes toliau tęsiame projektavimą ir kitus parengiamuosius darbus, todėl kad jau kitais metais ateina dešimtys milijonų litų šiam objektui. Jis turi būti statomas , todėl kad esame pasirašę su ES memorandumus tokiems objektams. Jų finansavimą tiesiogiai kontroliuoja Briuselis.
Žurnalistė: Prasidėjo mokslo metai. Kaip atsitiko, kad pažadėjus pinigų moksleivių maitinimui, nenusprendžiama, kuo maitinti moksleivius už tuos Vyriausybės skirtus pinigus?
Premjeras: Ši kampanija „Pienas – vaikams“, palaikoma Europos Sąjungos, pradėta vykdyti dar nuo praėjusių metų rugsėjo. Taip, ją realizuoti einasi sunkiai, ir štai kodėl. Įmonės, kurios maitina vaikus, nėra suinteresuotos dar „užsiimti“ pienu, kadangi tai pigus produktas, o darbo daug, visiems vaikams reikia tą pieną pateikti, atvežti ir pan. Sakyčiau, šiek tiek ir Žemės ūkio ministerija, per kurią ėjo ši Europos Sąjungos pagalba, nepakankamai tam skyrė dėmesio...
Žurnalistė: Tai Žemės ūkio ministerija stabdė...
Premjeras: Nenoriu nieko kaltinti.. Mes nutarėme dar 2 milijonu pridėti. Priėjau išvados, kad aš pats artimiausiomis dienomis užsiimsiu šiuo reikalu. Reikia pripažinti, kad ir mūsų biurokratai ne visuomet padaro tai, kas reikalinga, ir greitai... Dar yra vienas dalykas – vaikai nenori pieno gerti. Galima pagalvoti apie kitus gėrimus...
Žurnalistė: Gal jogurtą?
Premjeras: Gal ir jogurtą, viską išspręsime. Keistai atrodo, kai gera iniciatyva atsisuka prieš tave.