BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Ministro Pirmininko interviu LR1 2004 m. rugpjūčio 10 d.

Data

2004 08 10

Įvertinimas
1

Žurnalistė:
Premjeras kategoriškai atsisako komentuoti interesų konfliktą dėl Kazokiškių sąvartyno. Su premjeru kalbėjome ir apie partijų finansavimą iš biudžeto, ir apie koaliciją su socialliberalais, ir apie paties A.Brazausko dalyvavimą rinkimuose.
Premjere, šiandien susitinkate su Prezidentu ir Seimo pirmininku dėl Kazokiškių sąvartyno. Kodėl Vyriausybė nesiūlo kompensacijų gyventojams ir žemės savininkams, kurią jie galėtų panaudoti išsikėlimui arba lėšas galėtų panaudoti kitoms reikmėms? Gal tada ir tokio triukšmo nebūtų?

Premjeras:
0,5 km atstumas, kuris yra suplanuotas iki sąvartyno, yra pateisinamas remiantis visomis tiek Lietuvos, tiek ES normomis. Mes žmonių klausėme, ko jiems reikėtų, kad palengvintume gyvenimą. Jie sako, jog jiems nieko nereikia, ir sąvartyno nereikia. Kai aš paklausiau, ar dabartinis šiukšlynas netrukdo, jie atsakė, kad šiukšlynas tinka, o sąvartynas – ne.

Žurnalistė:
Ką galėtumėte pasakyti apie šį būsimą sąvartyną?

Premjeras:
Vieta sąvartynui buvo rinkta keletą metų. Iš daugelio galimų variantų pasirinktas šis, nes šioje vietoje yra didžiulis karjeras ir todėl yra idealios sąlygos į šią duobę laidoti atliekas. Atliekų utilizavimo sąnaudos bus minimalios, į sąvartyną pateks žymiai mažiau atliekų, nes jos yra suslegiamos, klojamos sluoksniais, trombuojamos, o po to užpilamos arba žemės, arba mineralizuotas dumblas. Yra užtikrinama, kad atliekų filtratas nepatektų į gruntinius vandenis, kas, be abejo, yra pavojinga mūsų krašte, todėl filtratas arba bus valomas, arba išvežamas. Pasibaigus sąvartyno naudojimo laikui, jis bus užpiltas žeme, apsodintas, apželdintas.
Taip pat reiktų paminėti tai, kad šiam projektui bus naudojamos ES lėšos. Viso projekto įgyvendinimas kainuos virš 70 mln. lt, jau yra investuota apie 3,5 mln. Dirba užsienio ekspertai, užsienio kompanijos. Mes bandome eiti civilizuotu europiniu keliu, kiti tuo tarpu renkasi emocijas.

Žurnalistė:
Bet Jūsų nuomonė skiriasi nuo Prezidento nuomonės.

Premjeras:
Šiandien su Prezidentu apie tai dar sykį kalbėsime ir viską iki galo išsiaiškinsime. Prezidentui pateiksiu visą informaciją, kurios jis neturėjo.

Žurnalistė:
O gal yra kokia alternatyva?

Premjeras:
Alternatyvos aš nematau. Mes turime situaciją be išeities Kariotiškių sąvartyne, kuriam vietos liko maždaug porai metų. Beje, Kazokiškių sąvartyno projekte yra numatyta lėšų ir šio sąvartyno sutvarkymui. O jei Kariotiškių sąvartyną mes naudosime dar 2-3 metus, jis bus matomas nuo Trakų pilies.

Žurnalistė:
Buvo paskelbta, kad Vyriausybė skyrė 10 mln. lt partijų finansavimui iš valstybės biudžeto. Ar tai reiškia, kad skandalas dėl politikų įsivėlimo į korupcinius ryšius su “Rubicon” padarė įtakos ir Vyriausybės sprendimams, todėl partijoms skubiai skirta pinigų, artėjant rinkimams?

Premjeras:
Ryt, trečiadienį, Vyriausybė posėdžio metu svarstys šį pasiūlymą. Visgi partijos yra demokratijos pagrindas, jš egzistavimas normalioje valstybėje turi būti sutvarkytas, jis negali būti paliktas Dievo valioje. Žinoma, pastarieji įvykiai davė tam tikrą impulsą, bet iš esmės tai tebuvo dar kartą išryškintas mūsų teisinės sistemos netobulumas.

Žurnalistė:
Kodėl iš atostogų atšaukėte ministrą J.Oleką? Su kuo tai susiję?

Premjeras:
Pagal grafiką jam liko viena diena atostogų, tad praktiškai čia neatšaukimas – aš tiesiog jo paprašiau dalyvauti posėdyje, kad būtų ministrų kvorumas, visgi vasara – atostogų metas.

Žurnalistė:
kaip tai susiję su ministro telefoniniais pokalbiais su “Rubicon” vadovu?

Premjeras:
Tai visiškai nesusiję. Tikiuos, kad J.Olekas išsklaidys tą plepalų debesį, kuris pradėjo apie jį kauptis.

Žurnalistė:
Kodėl LSDP ir NS rinkimų koalicijoje A.Paulauskas įrašytas pirmuoju? Kodėl jis, o ne Jūs? Juk Jūsų reitingai aukštesni.

Premjeras:
Pirmiausia pastebėsiu, kad jis dar niekur neįrašytas – galutinis sprendimas bus rugpjūčio 20 d., kai mūsų partijos šauks tarybų posėdžius. Tada ir bus priimti sprendimai, kol kas vyksta derybos.

Žurnalistė:
O kaip reaguoja Jūsų partijos skyriai?

Premjeras:
Įvairiai. Visgi nutars dauguma.

Žurnalistė:
O Jūs rinkimuose dalyvausite?

Premjeras:
Ne, tikrai ne. Aš neįsivaizduoju dirbti Seimo nariu po premjero posto. Nenoriu daug ką pradėti iš naujo.

Žurnalistė:
Rinkimų koalicija yra plačiai aptarinėjama. Žiniasklaidoje tai vadinama gelbėjimusi prieš rinkimus, gal yra ir kitų gelbėjimosi būdų? Gal jaunas lyderis išgelbėtų partiją ar koaliciją?

Premjeras:
Valstybės valdyme turi būti tęstinumo principas. Jį sulaužius galima patekti į situaciją, kurioje buvome 1996m., kai žlugo ekonomika. Lyderis turi užaugti, jis turi pereiti tam tikras veiklos stadijas – reikia įgyti patirtį, pabūti, pvz., ministru porą kadencijų.
Artėjant rinkimams dabar kompromituojama valdžia, metamas šešėlis atskiroms partijoms, jų vadovams, ministrams. Viskas tėra erzelynė, kur metamas didžiulis šešėlis valdymo institucijoms, be kurių valstybė visgi negali gyventi. Manau, kad Lietuvos žmonės jau yra pakankamai politiškai subrendę ir jie mato, ką Lietuva pasiekusi, kokios yra tendencijos, šalies progresas. O tie, kurie laukia stebuklų ir mano, kad jie įvyks, pralaimės.

Parengė Orijana Šerpytytė