BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Ministro Pirmininko interviu LR1 2004 m. lapkričio 23 d.

Data

2004 11 23

Įvertinimas
1
Žurnalistė: Premjere, kai šis įrašas skambės eteryje, jūs jau būsite baigęs kalbą iš Seimo tribūnos. Ar tikite, kad pavyks suformuoti tokią Vyriausybę, kokios norite, su kuria bus galima įgyvendinti užsibrėžtus tikslus?
Premjeras: Aš kalbu kaip būsimas ar galimas Ministras Pirmininkas. Noriu pasakyt du skaičius kaip mes dirbom šią kadenciją. Jei 2000 m. turėjom 35 proc. – trečdalį ES vidurkio, tai dabar turim 46 proc. Padaryta labai didelė pažanga, o iš to seka ir visa kita. Tačiau tai yra tik 46 proc. ES lygio
Žurnalistė: Kiek gali būti po ketverių metų?
Premjeras: Prognozuoti sunkoka, tačiau jei mes augsim tokiais tempais 5-6 proc. ir padidinsim gamybos apimtį 20-25 proc. galime artėti ir prie 60 proc.
Žurnalistė: Ar jums pavyks suformuoti Vyriausybę, kuri padės įgyvendinti šiuos tikslus? Ar sunku formuoti šią Vyriausybę?
Premjeras: Šią Vyriausybę suformuoti iš tikro labai sunku, kadangi yra 4 koalicijos partneriai, kiekvienas partneris turi savo tam tikrus interesus, galų gale, dalinti ir ministrų vietas. Aš nepasakyčiau, kad pats geriausias variantas. Praeis nemažai laiko jaujai Vyriausybei kur reikės, na, sakyčiau, šiek tiek mokytis
Žurnalistė: Vyriausybė yra kairioji, interesai tarsi turėtų sutapti , ar trūksta valstybinio mąstymo kai kuriems besiveržiantiems į Vyriausybę?
Premjeras: Aš jokiu būdu negaliu kaltinti, kad trūksta valstybinio mąstymo, čia būtų tiesiog žmonių įžeidimas. Jau kitos savaitės pradžioje programa su būsimais arba jau paskirtais ministrais ruošiama, procedūra vyksta lygia greta - ir programa ruošiama, ir ministrai skiriami. Per ateinančią savaitę ar šiek tiek ilgėliau bus suformuota Vyriausybė ir Seimui įteikta programa, kurti turi būti jame patvirtinta, Vyriausybė prisiekia ir baigiama procedūra. Dabar vyksta kandidatų patikrinimas, kaip ir priklauso pagal įstatymus, tada bus galima kalbėti žymiai konkrečiau
Žurnalistė: Ar galite pasakyti, kad jau šiandien pradedamos mokėti išmokos žemdirbiams
Premjeras: Duotas griežtas nurodymas ir šiandien 11 mln. litų turi būti pervesta į ūkininkų sąskaitas. Tie pinigai jau pajudėjo, čia yra pirmieji pinigai. ES tiesioginės išmokos žemės ūkiui jau ateina pas žmones ir tai prasideda nuo šios dienos. Aš manau, kad nebus jokių kliudymų. Mes 15 metų laukėm šių išmokų ir iš tiesų tie 500 mln. atsiras žmonių kišenėse iki kitų metų balandžio mėnesio.
Žurnalistė: Premjere, žmonėms, klausantiems jūsų, rūpi savo - ūkininkai laukia didesnių išmokų, pensininkai – pensijų, kompensacijų už žemę, nekilnojamąjį turtą. Ko jie gali tikėtis kitais metais?
Premjeras: Toks biudžetas, koks yra –labai didelis biudžetas, labai augantis -apie 13 proc. Palyginti su tais, kurie buvo prieš keletą metų, jis labai geras biudžetas. Per praeitą kadenciją augimas beveik dvigubas , per ketverius metus tai yra labai daug. Bet kada pasiskirsto tos lėšos pagal atskiras šakas, sektorius, žemės ūkyje didelis augimas biudžetinių lėšų, per kadenciją vien tik iš Lietuvos biudžeto žemės ūkio finansavimas ir įvairių krypčių padidėjo 8 kartus. Tai galima įsivaizduoti, kad tokie pinigai yra dideli. Aš nekalbu apie švietimą, mokslą, ten irgi po 15 karto augo. Ateinančiais metais, įvertinus daugiau kaip 2 mlrd. ES lėšų, kurios įdėtos į mūsų biudžetą, augimas didelis. Yra numatytas ir pensijų padidinimas – gerokai virš 50 litų.
Žurnalistė: Jau kalbama apie kompensacijas už būsimą infliaciją.
Premjeras: Na, pirmiausia, reikia turėt infliaciją, kol jos neturim...Be abejo, ruošiamės tokiam dalykui, jei taip įvyktų. Jei infliacija padidėtų virš 3 proc. – būtų kompensuojama
Žurnalistė: Dabar, premjere, labai dažnai kalbama apie AIE uždarymą. Ar iš tikrųjų nėra Rusijos intereso, siekiant, kad elektrinės darbas būtų pratęstas?
Premjeras: Mums Rusijos nuomonė yra svarbi, kadangi mes turime, sakyčiau, fizinį ryšį, energetinį ryšį, tačiau Rusijos vaidmuo, jos atskirų kampanijų, turiu galvoje RAO ES, įtakos nėra. Mes turime pasirašę sutartį su ES, aiškiai , konkrečiai pasakyta dėl I bloko uždarymo. Pas mus niekad nekilo abejonių dėl to bloko uždarymo, žiniasklaida neteisingai interpretuoja tuos dalykus. Mes tiesiog bandėm sumodeliuoti atvejus, kokie jie gali būti, kai I blokas bus uždarytas. Ir kai buvo išanalizuoti tie atvejai, pasirodo, kad yra tam tikrų siaurų vietų, garantuojant elektros energijos tiekimą ne tik mums, bet ir Latvijai, ir Kaliningrado sričiai, dalia Baltarusijos. ES žino situaciją, kuri gali susiklostyti ypatingas atvejais, o dėl uždarymo - nėra jokių abejonių. Mes rytoj Vyriausybėj svarstysime nutarimo projektą, kuriame parašyta, kad nuo gruodžio 31 d. I blokas sustabdomas.
Žurnalistė: Spaudoje šiomis dienomis dažnai rašoma ir grėsmę, kurią kelia Rusija. Opozicijos politikai kelia šį klausimą, juk ir jums sunku būtų paneigti stiprėjantį Rusijos ekonominį skverbimąsi į Lietuvą, o istorijoje žinoma, kad Rusija ekonominius interesus panaudoja politiniam spaudimui
Premjeras: Aš sėdžiu ir galvoju, kas turima omenyje „ekonominis skverbimasis“? Jei JUKOS dirba Mažeikiuose ir šiemet turi 400 mln. pelno, kur mes turime dividendus, mes turime 40 proc. akcijų. Kada Williams laikais buvo 300 mln. litų nuostolio. Tai čia skverbimasis, kas čia blogo? Jei mes turime dujų ūkį, kuriame 34 proc. turi Gazpromas, dirba kaip laikrodis visa sistema ir mes aprūpiname visus vartotojus, kainos praktiškai nesikeičia. Aš nežinau požymių, kur galima būtų patvirtinti tą, ką jūs sakote.
Žurnalistė: Klausimas buvo apie Rusijos grėsmę.
Premjeras: Aš nematau, kuo ji pasireiškia. Kalbom - taip. Yra, žinoma, žmonių Lietuvoje, kurie kalba, apie baubus kalbama, rašoma, bet aš nepastebiu faktų.
Žurnalistė: Tai grindžiama Darbo partijos artėjimu į valdžią
Premjeras: Kodėl Darbo partija yra rusiška? Pirmininkas, tikrai, Uspaskichas yra, Viktoras. O visas partija? Kas gali atsakyti, kodėl jinai yra nelietuviška partija?