Ministro Pirmininko interviu LR1 2004 m. lapkričio 2 d.
Data
2004 11 02
Įvertinimas
Premjere, apie LSDP, NS, DP ir VNDPS koaliciją kalbama kaip apie įvykusį dalyką. Tačiau ar koalicija su Darbo partija nereiškia, kad LSDP taps DP valios vykdytojais?
Premjeras: Kalbant apie Seimą, akivaizdu, kad 39 žmonės negali dominuoti. Jie tik gali įtakoti sprendimų priėmimą. Negalima pasakyti, kas dominuos Seime – Seime po šių rinkimų yra daugelio partijų atstovai, nė viena partija neturi didelės persvaros ir kiekviena partija turės derinti savo veiksmus su kitomis partijomis, įrodyti savo poziciją.
Žurnalistė: Tai Jūs manome, kad socialdemokratams diktuojama nebus?
Premjeras: Diktuojama bus nebent tada, kai socialdemokratai turės savo nuomonę, o keletas partijų turės kitą nuomonę.
Žurnalistė : Premjere, o kas taip reikalauja vicepremjero posto, kad dėl jo steigimo net Konstituciją teks keisti?
Premjeras : Pastaruoju metu negirdžiu šio reikalavimo. Taip, toks klausimas buvo iškilęs prieš rinkimus Darbo partijos iniciatyva. O premjerui be pavaduotojų nėra taip lengva dirbti.
Žurnalistė: Taip kaip ir buvo prognozuojama spaudoje prieš rinkimus, V.Uspaskichui atiteks vicepremjero postas.
Premjeras: Kai toks postas bus, tada ir kalbėsime. Šiandien to posto nėra ir jis greit neatsiras.
Žurnalistė: Kai kurie LSDP rinkėjai, ir jų nemažai, nusivylę, kad einate į koaliciją su DP, nes kai kas balsavo už socialdemokratus, pasiklausę Jūsų nusistatymo prieš Darbo partiją. Ką dabar galėtumėte pasakyti?
Premjeras: Mano kategoriško nusistatymo nebuvo. Aš ir mano bendražygiai planavome kitokią įvykių eigą, bet mūsų scenarijus ne dėl mūsų kaltės neišsipildė. Be to, net ir šiandien derybos nebaigtos. Derybos vyksta, mes niekur neskubame. Darbo partija atėjo su labai konkrečia pozicija, kurią mes nagrinėjame, o jokie susitarimai dar nėra pasirašyti. Ir toliau vyks susitikimai, tarsimės dėl požiūrio į kai kuriuos dalykus.
Žurnalistė: Premjere, ir visgi ko vardan sudaroma koalicija su DP?
Premjeras: Pirma, esame įsitikinę, kad mūsų koalicija, LSDP ir NS koalicija, yra išbandyta ir turi stiprias pozicijas, ir jei DP ateis į šią koaliciją, ji bus kaip partnerė, o ne kaip dominantė. Tai užtikrintų valdžios tęstinumą, kurio labai laukia ir Briuselis. Tą mes ir turime omenyje. Sekmadienį susitikau su kolegomis iš Baltijos bei Šiaurės valstybių ir visi jie klausė, ar bus tęstinumas. Aš užtikrinau, kad tęstinumas bus ir vykdomoji valdžia mažai tesikeis. Svarbu, kad neateis kažkokia nauja publika, pradedant premjeru, baigiant ministrais.
Žurnalistė : Taigi užsienio premjerams pasakėte, kad bus koalicija su Darbo partija?
Premjeras : Taip. Jie sako, kad mes elgiamės labai teisingai. Jei taip sako labai patyrę politikai, premjerai, tai galima tikėtis, jog darome teisingą žingsnį.
Žurnalistė : Prieš savaitę sakėte, kad ūkio, susisiekimo, žemės ūkio ministrų postai turi priklausyti Jūsų koalicijai. Šiuo metu pranešama, kad ūkio ministro postas bus pasiūlytas DP nariui A.Bosui, susisiekimo – A.Muntianui. Ar galite tai patvirtinti, ar paneigti?
Premjeras : Aš to nei tvirtinsiu, nei neigsiu. Čia tik gandai, niekas nepatvirtinta. Nieko neskelbsiu, kol nesuderinta su Prezidentu, kol nėra konkrečių susitarimų.
Žurnalistė: Kalbėjote ir apie mažumos Vyriausybės sudarymą. Tačiau kodėl atsisakėte šios idėjos? Kas dėl to kaltas?
Premjeras: Aš tik svarsčiau galimybę, ar Lietuva yra taip politiškai subrendusi, ar partijos tokios sąmoningos, kad galėtų egzistuoti mažumos Vyriausybė. Praktiškai tai reikštų, jog Seimo daugumos koalicija sudarytų susitarimą su Vyriausybe esminiais klausimais. Tačiau tokia koalicija nesiformuoja ir tuo būdu nėra garanto tai mažumos Vyriausybei.
Žurnalistė: Su konservatoriais Jums susitarti nepavyko. Ar dėl to Jūs kaltinate tik pačia TS?
Premjeras: Nieko niekada nekaltinu. Tik konstatuoju faktus. Mes tikėjome bendravimu su TS, tačiau jų reikalavimai užkirto kelią visoms tolimesnėms kalboms.
Žurnalistė : Nepatenkinti dėl LSDP koalicijos su DP socialdemokratai prakalbo apie partijos skilimą.
Premjeras: Kol kas apie tai kalba tik vienas B.Genzelis. Tik mūsų partija ne skyla, o stiprėja.
Žurnalistė : Grįžęs iš Romos, paraginote kuo greičiau ratifikuoti ES Konstituciją Lietuvoje. Kodėl taip skubama?
Premjeras: Būtent šis Seimas derino visus su stojimu į ES susijusius reikalus ir šios kadencijos asmenys galėtų pabaigti darbą ir kartu būtų už tai atsakingi. Per porą savaičių ES Konstitucijos sutartis gali būti ratifikuota. Lietuvoje per 90 proc. žmonių balsavo už narystę ES. Mūsų Konstitucija nereikalauja dar vieno referendumo. Be to, daugiau kaip pusėje ES narių referendumų dėl ES Konstitucijos nebus.