BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Ministro Pirmininko interviu LR1 2004 m. lapkričio 16 d.

Data

2004 11 16

Įvertinimas
1
Žurnalistė: Su laikinuoju Premjeru kalbėjomės apie valdančiosios koalicijos tvirtumą, apie būsimos Vyriausybės formavimą, apie Seimo reitingus ir ketinimą įvesti naujus mokesčius. Sakoma, kad jau šį ketvirtadienį Prezidentas Jums pasiūlys formuoti Vyriausybę.
Premjeras : Pirmiausia dar man niekas nepavedė formuoti Vyriausybės. Mes šiek tiek užbėgame įvykiams už akių. Ponas Prezidentas turi pateikti kandidatūrą, po to kandidatas turi atlikti tam tikrą procedūrą Parlamente, tai yra, padaryt pranešimą, susitikti su komiteto nariais.
Žurnalistė : O kaip šiandien apibūdintumėte valdančiąja koaliciją, kaip ji pasirengusi valdyti valstybę?
Premjeras: Iš tikrųjų koalicija labai įdomi, ir nėra lengvas dalykas sureguliuoti veiksmus ir koordinuoti juos.
Žurnalistė: Ar Jūs pasitikite vienas kitu?
Premjeras : Pirmas dalykas, vakar dienos rinkimai Parlamente ir Pirmininko Artūro Paulausko išrinkimas leidžia manyti, kad koalicijos veiksmai koordinuojami. Jeigu Seimo Pirmininkas gavo 76 balsus – didelė dauguma, absoliuti dauguma, įvertinant tai, kad opozicinės partijos balsavo prieš arba išvis nebalsavo, tai sako, kad vis tik pirmieji koalicijos žingsniai yra vieningi. Reikia tikėtis, kad tokie žingsniai bus ir ateityje, ir aš nematau šiandien pagrindo abejoti dėl koalicijos koordinuotų veiksmų ateityje. Na, bet neskubėkim, laikas parodys.
Žurnalistė : Tačiau vakar Kazimira Prunskienė net neslėpė nepasitikėjimo koalicijos partneriais, kai ji kalbėjo spaudai apie išsireikalautą Seimo vicepirmininko postą.
Premjeras: Ji yra mūsų koalicijos partnerė, ir komentuoti detaliai aš nesiryžtu. Jei kiekvienas žiūrės savo partijos interesų, tai bus labai sunku išlaikyti šitą koaliciją. Man atrodo, kad visais klausimais ir informuojant Seimo daugumą yra susitarta.
Žurnalistė : Ar įsivaizduojate savo kabinete žemės ūkio ministre Kazimirą Prunskienę?
Premjeras: Ką reiškia įsivaizduoji? Gyvenime reikia žiūrėti ne į vaizdinius, o į realų gyvenimą. Prunskienė pati nusprendė, kad ji gali būti ministre, tai prašau - su atsakomybe ir su visom pasekmėm. Mūsų Vyriausybėje ministrai turi dideles galias. Žemės ūkis užima didelį sektorių, beveik 40 proc. ES lėšų, tai žinoma ir atsakomybė yra labai didelė, ir kiekvienas kandidatas, kuris pretenduoja tapti ministru, turi labai gerai įsivaizduoti šią atsakomybę.
Žurnalistė: Visas ministrų kandidatūras Jūs, aišku, aptarsite su Prezidentu, kai Jums bus pavesta formuoti Vyriausybę. Noriu Jūsų paklausti, o ar stiprūs yra Prezidento Valdo Adamkaus filtrai, pro kuriuos nepraeis susikompromitavusių ministrų kandidatūros, jei Jūs juos pasiūlysite į naująją Vyriausybę?
Premjeras: Matot, aš nežinau, kokie yra filtrai Prezidentūroje. Prezidentas turi patarėjų korpusą, turi žmones, kurie jam padeda spręsti, gauna informaciją ir visa kita. Savo ruožtu aš pasiruošęs įrodinėti tai, kas yra. Todėl kad dabar, formuojant Vyriausybę, visuomet atsiranda gandų, prielaidų, žurnalistai nuteisia. Tiesiog nuteisia – nereikia teismo, prokuratūros, nuteisia, ir viskas. Aš, žinoma, nesu šalininkas to. Aš turiu pats įsitikinti, ar tas žmogus yra ką tai padaręs blogo, nusikaltęs. Ir aš pirminius dokumentus surinkau, aš nagrinėjau tuos klausimus, turiu tvirtą nuomonę ir išdėstysiu Prezidentui. Nuomonę, taip, kaip yra iš tikrųjų – nieko nereikia slėpti, nieko nereikia dengti. Tie žmonės, nenoriu dabar minėti pavardžių, kurie normaliai dirbo beveik visą kadenciją, staiga pasidarė blogi. Kas čia atsitiko – taip nebūna. Tie ministrai, kuriems nesisekė dirbti, tiesa, jų labai nedaug buvo praeitoje kadencijoje, tai brendo tas klausimas ir kaupėsi objektyvi medžiaga, ir ne tik žurnalistinės prielaidos ar vertinimai žurnalistiniai, tada reikėjo imtis sprendimų. Bet, šiuo atveju, aš matau tiesiog tokią kampaniją, nukreiptą prieš atskirus asmenis.
Žurnalistė: Spauda kabinetą jau senokai aptarinėja. O Jūs pats, prieš teikdamas ministrų kandidatūras Prezidentui, ar nei vienos neatmėtėte per šį laikotarpį po rinkimų?
Premjeras: Labai atsiprašau, aš šiandien neatsakinėsiu į šiuos klausimus. Kai turėsiu teisę ir būsiu viskuo įsitikinęs, nors aš jau dabar esu įsitikinęs, tada aš atsakysiu.
Žurnalistė : O iš kur tada atsirado Rimanto Vaitkaus istorija dėl dokumentų klastojimo – išmesta į spaudą paskutinę minutę?
Premjeras : Aš dabar nekomentuosiu, aš dabar neturiu teisės komentuoti, aš neturiu įgaliojimų. Kai aš turėsiu įgaliojimus, aš tikrai komentuosi visus šiuos reikalus.
Žurnalistė : Apie būsimą Bernatonio paskyrimą valstybės kontrolieriumi ką galėtumėte pasakyti? Apie jo kandidatūrą į šį postą.
Premjeras: Kadangi dabar iškilo toks klausimas, reikalingas dabar valstybės kontrolierius, reikia jį paskirti kuo greičiau - tuo geriau. Juozas Bernatonis – man labai gerai pažįstamas žmogus, turintis gerą išsilavinimą, ir mokslų daktaras, ir filosofijos mokslų daktarą apsigynęs Prahoje, ir baigęs Vilniaus Universitetą teisę. Ta patirtis, kurią jis sukaupė ir dirbdamas Parlamente, ir ministru, manau, kad jis visiškai gali pretenduoti į šias pareigas ir jis yra tinkamas šiom pareigom.
Žurnalistė: Vakar kandidatavęs į Seimo Pirmininkus ponas Šukys išmetė daug kaltinimų teisėsaugai, įstatymų priėmimui. Jūs, ne kaip Seimo narys, o kaip politikas, ką galėtumėte pasakyti apie tokius kaltinimus.
Premjeras : Man nelabai patiko pono Šukio kalba, aš buvaus Seime, įdėmiai klausiausi ir vieno, ir antro pretendento kalbas. Jeigu Artūro Paulausko kalboj nebuvo tokių užmetimų, nebuvo tokių asmeniškumų – buvo kalbama apie esminius reikalus: apie Seimo darbą, tai ponas Šukys kalbėjo apie Paulauską. Praktiškai visa kalba buvo nukreipta prieš vieną asmenį. Man, pavyzdžiui, pritrūko tokio objektyvaus vertinimo viso Seimo veiklos, ir, žinoma, perspektyvos. Jei pretenduoja žmogus į Pirmininko pareigas, tai turi matyti visumą, turi matyti būdus, kaip pagerinti darbą. Ypatingai daug buvo kalbama apie Seimo reitingą, kad jis žemas. Aš nepasakyčiau, kad jis labai sumažėjo praeitos kadencijos metu. Iš viso Seimo reitingas yra žemas, man atrodo, ne todėl, kad Seimas nekvalifikuotai dirbtų, o todėl, kad daug kalba, daug kalbėdami pasako ne tą, kas reikia, tai irgi yra. Žmonės susidaro toki emocinį įspūdį, kad daug kalba, mažai dirba – nedalyvauja posėdžiuose. Aš irgi piktinuosi, posėdžiuose Seimo nariai turi dalyvauti. Aš tikrai norėčiau naujajam Seimui palinkėti, kad pasitikėjimas didėtų žmonių tarpe.
Žurnalistė: Prieš Seimo rinkimus su Jumis šiame kabinete kalbėjome apie įvairių mokesčių mažinimą. Jūs žadėjote, kad reikia sumažinti gyventojams pajamų mokestį. O dabar ruošiama tarsi ir dovana – naujas mokestis už nekilnojamąjį turtą, net automobilį. Kada turtas žmonių bus apmokestinamas?
Premjeras : Susiformuos mūsų Vyriausybė. Mes ruošiame koalicinę programą, kurioje, žinoma, bus kalbama ir apie kai kuriuos mokesčius. Turi būti balansas, be pajamų, nebus ir išlaidų. Mokesčių klausimas bus diskutuojamas, aš nesakau, kad mes viską tik mažinsim. Įdomu, kas didins išmokas, iš kokių šaltinių? Naujojoje Vyriausybėje mes visiems ministrams padėsim ant stalo skaičiavimus, ir spręskim.
Žurnalistė: Kada turtas bus apmokestinamas?
Premjeras: Kada Seimas priims sprendimą. Kol kas niekas nesvarstė to klausimo, jį reikia gerai įvertinti. Ar reikalingas toks turto mokestis, ar bus didelis efektas, ar bus didelės pajamos biudžete. Reikia viską paskaičiuoti. Arba tada užšaldyti mokesčius, ir mes žinosime, kiek turime pajamų. Plius dar vieną dalyką reikia įvertinti – yra nemaža dalis, kuri nemoka mokesčių. Vis tik keli milijardai praeina pro šalį. Neskubėkim – leiskit suformuoti Vyriausybę.