Ministro Pirmininko interviu Lietuvos radijui 2005 m. gegužės 31 d.
Data
2005 05 31
Įvertinimas
Premjeras: Aš manau, kad jūs komentuodama jau nukrypot nuo Prezidento kalbos turinio, nes Vyriausybės darbas nėra paralyžiuojamas, Vyriausybė vykdo savo pareigas pagal įgaliojimus, stengiasi nedalyvauti įvairiose politinėse intrigose, nors mums nėra lengva išlaikyti darbinį statusą, todėl kad mūsų koaliciją iš keturių partnerių ir reikia ieškoti būdų sėkmingai veiklai organizuoti .Mano supratimu, mes tą ir darome. Na, o politinis fonas turėtų būti geresnis ir čia sutinku su Prezidentu, su jo daugeliu išdėstytų minčių. Tačiau man atrodo svarbus Prezidento raginimas, ypač jo kalbos pabaigoje, jog teisinės institucijos turėtų ryžtingiau užbaigti procesą. Tas politinis dialogas, politinės intrigos yra lengvo pobūdžio, neturint pakankamai įrodymų, vien tik įvairios užuominos tai vieno, tai kito pareigūno atžvilgiu. Daryti politines išvadas – per mažai faktų. Sprendimai vieno ar kito pareigūno atžvilgiu gali būti daromi tik, kai yra pakankamai faktų.
Žurnalistė: Premjere, jūs sakote lengvo pobūdžio, o juk ūkio ministras V.Uspaskichas yra jūsų kabineto narys ir nuo jūsų nuomonės daug kas priklauso. Ar galite principingai įvertinti į viešų ir privačių interesų konfliktą įsipainiojusį ministrą?
Premjeras: Aš galiu vertinti tik po to, kai ant stalo bus padėti faktai. Dabar sudarytos Seimo komisijos, jos turi labai intensyviai ir remtis faktais, jei tokie yra teisinėse institucijose. Daryti išvadas šiandien vien tik iš to ką aš girdžiu eteryje ar skaitau laikraščiuose, man atrodo per mažai.
Žurnalistė: Ar šis skandalas su ūkio ministru neparalyžiuoja Vyriausybės darbo?
Premjeras: Ne, tai neparalyžiuoja Vyriausybės darbo, nes kalbame apie vieną ministrą ir jis patekęs į žiniasklaidos dėmesį. Tai reikėtų greičiau baigti, išsiaiškinti faktus ir tada daryti išvadas ar ką nors siūlyti.
Žurnalistė: Kokius sprendimus gali priimti susikompromitavęs ministras ir kas jo sprendimai pasitikės?
Premjeras: Aš nenoriu ginti, tačiau aš negaliu naudoti žodžių „susikompromitavęs“ ar ne. Aš dar kartą grįžtu - turi būti akivaizdžiai įrodyta. Žmogus gali klysti, nieks nesako, tačiau šie žodžiai turi būti paremti įrodymais.
Žurnalistė: Premjere, tai jokių įrodymų dėl ES lėšų, viešų ir privačių interesų painiojimo, jūsų nuomone, šiuo metu nėra?
Premjeras: Ataskaita yra pasiųsta į ES Komisiją – kaip ir prikluso. Tai yra ataskaita ne vien apie jūsų minimą atvejį, o apskritai apie visų SAPARD lėšų panaudojimą nusiųsta atitinkamam ES direktoratui ir lauksime reakcijos. Te yra išdėstyta Valstybės kontrolierės išvada ir ES turi priimti sprendimą.
Žurnalistė: Kalbėjome apie ūkio ministrą. Kitas Prezidento kalboje neįvardintas politikas Vilniaus meras Artūras Zuokas. Rubicon group juodosios buhalterijos įrašai liudija, kad abonentu vadinama asmeniui buvo mokami pinigai už Vilnius miesto savivaldybės priimamus palankius šiai grupei sprendimus. Kas jums apie tai žinoma šiuo klausimu?
Premjeras: Man niekas nežinoma šiuo klusimu. Vyriausybė šitais dalykais neužsiima. Yra institucijos, kiekvienas turim dirbti savo darbą. Aš dar kartą noriu akcentuot – kiekviena institucija turi dirbti savo darbą. Tų institucijų Lietuvoje pakanka, jos yra valstybinės, teisinės ir jos turi atsakyti į šiuos klausimus. Į juos neatsakys pilietis, pareigūnas, kaip jūs man dabar uždavėte šį klausimą ir aš atsakau – aš paprasčiausiai nežinau.
Žurnalistė: Premjere, su Rubicon vardu siejamas kelių partijų finansavimas. Gal politikai visai nesuinteresuoti, kad šie skandalai būtų išaiškinti. Ar, tarkime, socialdemokratai yra gavę pinigų iš Rubicon group įmonių?
Premjeras: Ne, aš negirdėjau, kad taip būtų. Juolab, kad STT paėmė visų pagrindinių partijų dokumentus, neaišku, kur juos padėjo, nors pasikeitė vadovybė, tačiau partija negavo jokio atsakymo. Visos ataskaitos atiduotos, ten turėtų būti ir atsakymas. Kiek aš žinau mes su tokiom įmonėm ryšių neturėjom.
Žurnalistė: Prezidento raginimas nevengti politinės atsakomybės ir moralios politikos vardan padaryt išvadas, ar šiandien tai įmanoma padaryti?
Premjeras: Visi turi gerai pagalvoti apie tai, ką pasakė Prezidentas. Daugelis institucijų turi pamąstyti, ar iš tiesų dirbame taip kaip reikia. Vyriausybė taip pat. Aš negaliu pasakyti, kad mes viską darome idealiai, bet mes stengiamės dirbti. Aš noriu pabrėžti, kad Vyriausybė dirba stabiliai, mes priiminėjame sprendimus, nežiūrint, kad už mūsų sienų sklaido politinės diskusijos, aš nemanau, kad tai gali padaryti įtaką institucijoms, tai pačiai Vyriausybei. Gal visos trys institucijos – Prezidentas, Seimas, Vyriausybė turi dažniau išdėstyti savo poziciją, išsiaiškinti kai kuriuos dalykus. Kartais gali būti, jog mes nesame pakankamai informuoti. Informacija – pagrindas geriems, stabiliems santykiams tarp institucijų.
Žurnalistė: Prezidentas tarsi abejoja, apie kokį koalicijos darbo stabilumą galima būtų kalbėti. Ar stabili koalicija šiuo metu?
Premjeras: Aš nematau jokių požymių, kad ji būtų nestabili. Stabilumas bus išbandytas, kada Seimas priims, aš taip tikiuosi, įstatymines pataisas, susijusias su mokesčių įstatymais. Tai dabar aktualiausias dalykas valstybėje. Mes turime labai intensyviai ruošti 2006 metų biudžetą. Tai yra pagrindinis parlamento darbas ir aš primygtinai keliu šį klausimą, kad tos pataisos būtų priimtos, būtų nuraminta visuomenė, verslo visuomenė taip pat ir kad galėtume ritmingai dirbti.
Žurnalistė: Premjere, rytoj Vyriausybės posėdyje žadama patvirtinti dar 500 etatų valdininkams, tai bus nauji etatai. Sakoma, kad jų reikia tinkamai administruoti ES finansinę paramą, Nejau dabar dirbantys biurokratai nesugebėtų to padaryti? Juk jie nepersidirba gaudami nemažas algas. Kiek pinigų skiriama tų 500 naujų valdininkų atlyginimams?
Premjeras: Žinoma, jūs turite klaidingą informaciją ir aš dėl to džiaugiuosi. Kalbame apie 440-450 žmonių, iš jų 400 yra tie patys, kurie dirba dabar, tik jie įgauna kitą statusą. Jie buvo sutartiniai darbuotojai, o dabar tampa valstybės darbuotojai. Taip kad joks finansavimas nesikeičia ir čia klaidinama yra visuomenė. Nežinau, ar tai daroma sąmoningai, ar ne. Iš tikrųjų, mes numatom apie 150 naujų etatų, tačiau 50 etatų sumažinome Muitinės departamente ir kalbame apie 100 žmonių, didžioji dalis dirbs Nacionalinėje mokėjimo agentūroje, kurią mes privalome auginti, ji užtikrina pinigų, skiriamų žemės ūkiui panaudojimą, apie 250 tūkst. gauna tą paramą. Čia kalbame ne apie valdymo aparatą, o apie aptarnavimo sferą. Yra finansų ministerijoje 15 žmonių, socialinės apsaugos – 7 , štai ir viskas. Nėra jokio papildomo naujo finansavimo. Na, 10 žmonių, jei vidutinis atlyginimas apie 2 tūkst. – tai juk ne milijonai. Visa tai susiję su ES lėšomis, juk per metus mūsų institucijos turi administruoti apie 2 mlrd. 700 tūkst. litų. Jų kėlėte klausimą dėl SAPARD lėšų panaudojimo, ten reikalingi profesionalai, specialistai, jie turi pažiūrėt projektus, nuvažiuot į vietą, pamatuot, patikrinti, ar toks darbas daromas. Čia nėra valdymo aparatas, o darbuotojai vykdo pinigų, kurie ateina iš ES realizaciją. O ten, kur jūs minite 440 ar 430 žmonių Maisto ir veterinarijos tarnyboje, tai pagal ES reikalavimus, tie pareigūnai kurie jau dirba pas mus pereina į valstybės tarnyba su anksčiau buvusiu finansavimu.
2005-05-31