Ministro Pirmininko interviu Lietuvos radijui 2004 m. lapkričio 30 d.
Data
2004 11 30
Įvertinimas
Premjeras: Matote, šį kartą Vyriausybė arba jos projektas buvo išskirtinė. Tai keturių partijų koalicinė Vyriausybė. Koalicinės Vyriausybė negali sudaryti pagal vieno ko nors kaprizą arba norą, reikia atsižvelgti į koalicijos partnerius. Todėl ir man teko įvertinti norus, pageidavimus, balsų skaičių Seime – tai vienas pagrindinių rodiklių arba kriterijų formuojant Vyriausybę. Ir štai - tokia sudėtis, kuri šiandien jau žinoma, kadangi vakar aš oficialiai pateikiau ponui Prezidentui personalinę visos Vyriausybės sudėtį. Pristatyta kaip Vyriausybė, o ne kaip sąrašas atskirų ministrų – kaip ir numatyta mūsų Konstitucijoje. Nenorėčiau iš anksto padėties vaizduoti minorinėm gaidom, todėl kad reikia leisti žmonėms padirbti, o ne iš anksto kalbėti būsimuoju laiku, kaip kai kas pas mus įprato – kas bus, jeigu bus. Dirbti reikia leisti Vyriausybei. Jeigu, žinoma, Prezidentas patvirtins tą Vyriausybę – padirbėsim ir matysis – ir žmonės matys, ir jie patys matys, savo galimybes atskleis, nes turės atskleisti, kadangi darbas ne toks paprastas. Tai atsakingas komandinis darbas, todėl kad Vyriausybė priima kolegialius sprendimus ir už juos kolegialiai atsako. Todėl viskas priklausys nuo žmogaus noro ir pastangų savo srityje veikti Vyriausybės apimtyje, taip pat nuo aktyvaus dalyvavimo pačios Vyriausybės veikloje priimant bendrus sprendimus.
Žurnalistė: Ar žvelgdamas į būsimo Ministrų kabineto sąrašą manote, kad jis visas bus patvirtintas, ar yra klausimų dėl vienos ar kitos asmenybės?
Premjeras: Matote, Prezidentas turi savo nuomonę, tačiau norėčiau atkreipti dėmesį, kad pagal veikiančius įstatymus Ministras Pirmininkas pristato Vyriausybės sudėtį, o ją tvirtina Prezidentas. Todėl buvo atliktas nemažas darbas ir, man atrodo, labai tolerantiškai mes bendravome ir su Prezidentu, ir su koalicijos partneriais. Kiek galėjome, tiek derinome, buvo padėta nemažai pastangų, tačiau padaryti daugiau kokių nors esminių pakeitimų praktiškai neįmanoma.
Žurnalistė: Ar dar teks pakovoti dėl vienos ar kitos asmenybės, Premjere?
Premjeras: Pirmiausia pačios asmenybės turi pakovoti, ne vienas aš turiu kovoti. Prezidentas turi teisę ir teisingai elgiasi – jis kvies kiekvieną pretendentą pokalbiui.
Žurnalistė : Turėdamas tokią valdžios patirtį, ar galėtumėte pasakyti, kad kabinetas geras, patikimas, geresnis ar blogesnis už praėjusios kadencijos?
Premjeras : Galiu sakyti avansu. Man susidaro įspūdis, kad jeigu geranoriškai visi dirbsime, tai tikrai gali dirbti ši Vyriausybė. Svarbu dirbti komandoje, tai svarbiausias dalykas – priimti pačius racionaliausius sprendimus. Ir įsigilinus vienodai suprasti problemą ir jos sprendimo būdus bei visiems vienodai tai matyti, o ne imti „filosofuoti“ ar panašiai, tuomet labai sunku priimti sprendimus. Manau, kad praeitos Vyriausybės darbo sėkmės laidas buvo ir tai, kad mes dirbome kaip komanda. Tai buvo koalicinė Vyriausybė, ir per jos 3,5 darbo metų praktiškai nebuvo nesusipratimų tarp koalicijos partnerių. Čia mažiausiai turi būti partinių interesų.
Žurnalistė: O Vyriausybės programa jau paruošta?
Premjeras: Programos pagrindas yra paruoštas, visų keturių partijų kompetentingi žmonės ją ruošė. Jau šiandieną su kandidatais į ministrus pradedame ją nagrinėti.
Žurnalistė: Tai programa jau ne socialdemokratinė?
Premjeras : Pavadinčiau ją iš dalies socialdemokratine. Ten, kur kalbama apie socialinę gerovę arba pagalbą žmogui, mažai uždirbančių palaikymas visais galimais būdais.. Iš esmės tai socialdemokratinė programa, nors, žinoma, negaliu primesti socialdemokratinių idėjų visoms keturioms partijoms, bet man atrodo, kad šioje srityje visų partijų programos ir rinkimų kampanijos metu vis tik buvo labai panašios į socialdemokratines. Gyvenimo skirtumų mažinimas tarp atskirų kategorijų arba solidarumo faktorius ir pagalba žmogui – tai pagrindiniai poliai, kurie labai ryškūs šioje programoje.
Žurnalistė: Kada jau turėsite šią programą?
Premjeras : Manau, šią savaitę jau turėsime programą. Greičiausiai mes tą programą, jeigu Seimas planuos, ateinantį antradienį, tai yra gruodžio 7 d., pristatysime Seimui, o 9 d., manau, kad jau galėtu vykti balsavimas dėl programos. Nes po programos priėmimo turėtų būti prisiekiama, ir nuo 9 d., ketvirtadienio, Vyriausybė galėtų pradėti veikti.
Žurnalistė: Kodėl po kelerių premjeravimo metų Jūs kreipėtės į teisininkus dėl savo atsakomybės išaiškinimo? Juk renkatės ministrus tokius, kuriais galite pasitikėti, su kuriais vykdysite savo Vyriausybės programą. Kodėl vis dėlto neprisiėmėte asmenines atsakomybės?
Premjeras: Iš to buvo padarytas kažkoks spektaklis. Žinoma, labai atsiprašau žiniasklaidos. Daug metų dirbu įvairiose pareigose ir niekada nesikračiau atsakomybės. Ir šiandieną aš jos nesikratau. Absoliučios atsakomybės teisinėje praktikoje nėra. Kiekvienas ministras duos priesaiką. Mūsų Konstitucijoje, mūsų įstatymuose yra labai aiškiai parašyta, kas už ką atsako.
Žurnalistė: Švietimo ir mokslo ministru siūlomas Rimantas Vaitkus, nepaisant visuomenės ir Prezidento neigiamos nuomonės. Kodėl Premjere?
Premjeras: Pirmiausia visuomenė labai skirtinga. Nes aš Dr. Vaitkaus atžvilgiu gavau labai daug teigiamų atsiliepimų – akademikai, institutų direktoriai, rektoriai – labai daug teigiamų atsiliepimų iš jų. O neigiamus rašo irgi maždaug žinome kas. Tai yra intrigos. Vaitkų aš patikrinau, pats asmeniškai paprašiau visų pirminių dokumentų, visą pirminę medžiagą pateikiau ponui Prezidentui. Iš jos matyti, kad Vaitkus absoliučiai nekaltas.
Žurnalistė: Ar Jūsų nuomonė dėl Lietuvos aktyvesnės pozicijos dėl Ukrainos įvykių nepasikeitė po to, kai Prezidentas V.Adamkus ėmėsi tarpininkavimo misijos ir dalyvavo derybose Kijeve?
Premjeras: Aš, pavyzdžiui, esu šalininkas, kad turime dalyvauti politikoje. Mes esame Europos Sąjungos nariai, šito niekada nereikia užmiršti. Ir mes vieni, nepasitarę, neaptarę, neturėtumėme daryti. Ir ištiktųjų taip ir įvyko – tuos žodžius pasakiau iki to, kai Kučma paskambino Adamkui. Po to, kai Adamkus važiavo, - aš už tokią politiką. Už politiką, kai pati valstybė ir jos pareigūnai rodo iniciatyvą ir kviečia pasaulio bendruomenę ir politikus padėti spręsti klausimą. Mes visuomet turime būti pasiruošę padėti. Ir labai gerai, kad Prezidentas nuvažiavo ir kad mes dalyvaujame ir kad Seimas priėmė rezoliuciją. Politika yra sudėtingas dalykas. Ir štai kada nuvažiavo, kada susodino abidvi puses, pradėjo kalbėti ir iš dalies tas abidvi puses sutaikė – tai labai garbinga ir reikalinga misija. Be jokios abejonės, aš už tokią politiką.