BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Ministro Pirmininko interviu Lietuvos radijui 2004 m. gruodžio 21 d.

Data

2004 12 21

Įvertinimas
1
Žurnalistė: Pirmadienį, Premjere, valdančioji koalicija jau pasidalino apskričių viršininkų postus, kurie taip pat priklauso koalicijai. Ar nekilo konfliktų postų dalybose?
Premjeras: Laba diena, jokių konfliktų nekilo, todėl kad mes vakar per dvi – tris valandas išsprendėme visus tuos klausimus - visi keturi koalicijos parneriai. Todėl jokiu būdu negaliu pasakyti, kad kilo kokių nors konfliktų – mes išsprendėme visus tuos klausimus.
Žurnalistė: Premjere, o Kauno apskritis – socialdemokratų rankose. Kaunas visuomet buvo konservatorių rankose – miestas ir apskritis...
Premjeras: Na o dabar apskrities viršininkas bus socialdemokratas. Mes taip pasiskirstėme apskritimis ir priėjome išvados, kad galima taip padaryti. Manome, kad Kaune reikia sustiprinti valdžią, netgi taip aš pasakyčiau.
Žurnalistė: Kodėl ją reikia stiprinti?
Premjeras: Pirmiausia, Kauno apskritis – didelė, antra – miestas didelis, kuriame irgi yra daug savų problemų – nuosavybės grąžinimo, žemės grąžinimo, apskritai žemės problemų daug. Manau, kad sprendimai turėtų būti žymiai operatyvesni, greičiai priimami – ir apskrities lygyje, ir miesto, ir aplinkinių savivaldybių. Todėl manyčiau, kad toks pasikeitimas – tik į naudą. Negaliu kategoriškai sakyti, kad iki tol buvusi apskrities valdžia nieko neveikė, bet problemos lieka ir kai kurios iš jų jau yra įsisenėjusios, todėl reikia rimtų pastangų jų sprendimui.
Žurnalistė : Tai, Jūsų manymu, dabar Kauno apskričiai bus geriau...
Premjeras: Noriu tikėti, kad visoms apskritims bus gerai.
Žurnalistė: Premjere, o kodėl Vilniaus apskritį atidavėte Darbo partijai?
Premjeras: Tų „kodėl“ gali būti labai daug. Todėl, kad mes taip susitarėme. Visos keturios partijos suformavo tokį sprendimą ir taikiai pasiskirstėme. Matėme pagal mūsų galimybes, interesus kai kurių partijų... Tai nėra mechaniškas pasiskirstymas, bet įvertintos ir galimos kandidatūros užimti apskričių viršininkų bei pavaduotojų pareigas. Ir jau rytoj turime priimti pagrindinius sprendimus dėl atleidimų ir paskyrimų.
Žurnalistė: O ką nuspręsite dėl Valstybės turto vadovo Povilo Milašausko? Ar žmogus pažeidė viešųjų ir privačiųjų interesų valstybėje derinimą? Ar jis tinka tokioms aukštoms pareigoms?
Premjeras: Atsiprašau, bet išgirdęs Milašausko pavardę, jau šiek tiek sudrebu. Noriu paaiškinti visuomenei – ne Brazauskas skiria, ne Brazauskas atleidžia. Yra įstatymas, pagal kurį Turto fondą valdo valdyba. Joje yra keletas žmonių, įvairių ministerijų atstovų. Aš pavedžiau šitai valdybai priimti tinkamą sprendimą. Jie tai gali padaryti, ne Brazauskas. Todėl kreipiuosi į visus žurnalistus, prašydamas man daugiau nebeužduoti šio klausimo. Kada valdyba priims sprendimą, - o aš jų prašiau, kad jie kuo greičiau tai padarytų, įvertinę Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sprendimą, - tuomet bus galutinis sprendimas.
Žurnalistė: Premjere, jei jau pats pasakėte, kad Jus krečia drebulys išgirdus šią pavardę, ar buvote su juo susitikęs, kalbėjote?
Premjeras: Kalbėjau, bet gal nevystykime šitos temos – yra pavedimas valdybai, valdyba tegul dirba.
Žurnalistė : Opozicija Jus kaltina pateikus ne visą Vyriausybės veiksmų programą, o tik tam tikrus lozungus. Pasakykite, ar turite aiškų darbo planą bent jau kitiems metams.
Premjeras: Tokių darbo planų metams dar niekas nespėjo padaryti, kadangi Vyriausybė dirba tik antrą dieną. Iki sausio mėnesio vidurio visos ministerijos pagal koalicinės Vyriausybės programą pateiks detalizuotą veiksmų programą visai kadencijai. Yra nustatyta kontrolės sistema, kaip kiekvienas straipsnis, kiekvienas punktas, tos programos priemonė yra vykdoma. Tai yra tam tikras metodas, ir visa tai mes darome. Bet to negalima padaryti per vieną dieną, juo labiau, kad artėja šventės. Bet mes sausio mėnesio viduryje turėsime paruošę visą didžiulę veiksmų programą, kurioje daug straipsnių, punktų, ir bus kontroliuojamas visų jų vykdymas.
Žurnalistė: Pirmadienį surengtame pasitarime „Mažeikių naftos“ perspektyvoms aptarti nusprendėte, kad Vyriausybei neverta pirkti įmonės kontrolinio paketo. Kodėl?
Premjeras: Ne neverta, o mes negalime pirkti. Teisiškai negalime. Todėl, kad 1999 m. akcininkų sutartyje, pasirašytoje konservatorių, yra aiškiai nustatyta tvarka, kas ir kaip parduoda akcijas. Nustatyta, kad turi būti du aukcionai, beveik po 10 proc. akcijų, priverstiniai, ir įsigyti gali tiktai „Williams“, arba jo teisių perėmėja „Jukos“. O ne atvirkščiai. Mes negalime įsigyti.
Žurnalistė: Nors ir norėtumėme įsigyti...
Premjeras: Juridiškai mes negalime. Mums užkirto kelią 1999 m. konservatorių sudaryta sutartis. Manau, kad opozicijai reikėtų turėti sąžinę ir kalbėti teisingai. Arba jie užmiršo, kas buvo 1999 m. Todėl dabar per radiją norėčiau tai priminti ir pasakyti, kad jie „įkirto“ tokius straipsnius, kurie mums neleidžia šių akcijų įsigyti. Labai lengva kalbėti, juk čia, atsiprašau, ne turgus – nenuėjai ir nenupirkai šitų akcijų. Yra tam tikra teisinė tvarka, sutartiniai įsipareigojimai, kuriuos turime vykdyti.
Žurnalistė: Bet valstybei būtų naudingiau įsigyti kontrolinį akcijų paketą.
Premjeras: Nežinau, ar tai būtų naudingiau valstybei, labai abejoju, nes tokiu atveju viršytume 50 proc. akcijų – turėtumėme valdymo paketą, ir, žinoma, visos tolimesnės veiklos pasekmės griūtų ant mūsų pečių. Tai - aprūpinimas nafta, nebūtų absoliučiai jokių garantijų; grąžinimas paskolų, kurias konservatoriai suteikė „Williams‘ui“, tai yra 800 mln. litų. Kas šias paskolas grąžintų? Mes, Vyriausybė? Nurašinėti šias paskolas, vietoj to, kad suteikti žmonėms papildomą finansavimą – sveikatos apsaugai ar pan.? Taigi mes su tais 1999 metais esame taip įklimpę, kad net sunku įsivaizduoti. Kai kam, kas nėra įsigilinęs į šiuos dalykus. Ir todėl toks akcijų pirkimas... Pirmas dalykas, mes jų negalime nupirkti, antras – tai jau fantazija. Todėl fantazuoti, man atrodo, visiškai nėra prasmės.
Mes paprasčiausiai sekame įvykių eigą, žiūrime, kaip situacija klostosi Rusijoje, kuri gali būti labai įvairi ir skirtinga... Mūsų tikslas – kad įmonė dirbtų, kad žmonės turėtų darbo, kad rinka turėtų benzino bei dyzelinio kuro, kad mums būtų mokami procentai už tą paskolą, apie kurią kalbėjau. Štai kas mums reikalinga. Čia netgi politizavimui nelabai yra vietos, čia yra praktinė situacija, kurią praktiškai ir reikia vertinti.
Žurnalistė: Stebint tai, kas vyksta Rusijoje, kokias perspektyvas Jūs matote?
Premjeras : Kas vyksta, tas vyksta, nei mes galime savo vertinimais ką nors pakeisti. Mes galime tik stebėti. Tai, kas svarbiausia, mes turime – pakankamai informacijos, pastovius ryšius su „Jukos“ valdybos nariais. Bet poveikio šitiems procesams, kaip turbūt supranta radijo klausytojai, mes negalime padaryti.
Žurnalistė : O ūkio ministras V.Uspaskichas, kuris kalbėjo apie akcijų įsigijimą, ar su juo tarėtės?
Premjeras: Be abejo, tarėmės. Vakar aptarėme šiuos klausimus, po to susitikome su žiniasklaidos atstovais ir išsakėme tuos argumentus, kuriuos ir dabar dėstau.
Žurnalistė : Jokių paslapčių nebeliko?
Premjeras: Jokių paslapčių ir nebuvo. Kai visi susėdom už vieno stalo, išsiaiškinome, visus pliusus ir minusus, teisinę reikalo pusę, kurią ne kiekvienas gali ir žinoti, pasikvietėme specialistus, kurie gerai susipažinę su 1999 m. sutartimis – valdymo ir akcininkų... Tokiu būdu viską pasvėrėme ir pamatėme, ką mes galime ir ko ne. Visi vienodai įsitikino.
Žurnalistė : Šiemet tai paskutinis Jūsų interviu Lietuvos radijui. Kas gi gero ir reikšmingo įvyko valstybės gyvenime šiais metais?
Premjeras : galime tikrai pasidžiaugti ir prisiminti mūsų narystę ir NATO, ir Europos Sąjungoje. Man teko dalyvauti pasirašant tuos dokumentus, dalyvauti tose šventėse. Lietuva per šiuos 2004 metus tapo pilnateise Europos piliete. Mes dalyvaujame priimant įvairius sprendimus – ministrų lygyje, premjerų lygyje. Suaktyvėjo mūsų politinis išorės gyvenimas. Turime Prezidentą – tai yra labai svarbu, nes buvo labai sunku pirmąjį pusmetį. Gavome pamoką, iš kurios pasimokė tauta, rinkėjai. Ir kitą kartą, kai vyks rinkimai, gerai pagalvos, kai bus sprendžiama tautos ateitis ir likimas.