BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Ministro Pirmininko interviu Lietuvos radijui 2004 m. gruodžio 14 d.

Data

2004 12 14

Įvertinimas
1
Žurnalistė: Pokalbį su Ministru Pirmininku girdite kiekvieną antradienį, šią tradiciją tęsime ir toliau. Demokratinės valstybės piliečiai turi teisę žinoti, kokius ir kodėl tokius sprendimus priima Vyriausybė. Kodėl pastarosiomis dienomis užsimenama apie naujų mokesčių įvedimą, jei rinkimų metu apie tai nebuvo kalbama. Kada pagaliau pradės mažėti atotrūkis tarp turtingiausių ir mažai uždirbančių žmonių? Laisvųjų profsąjungų konfederacija, kurią sudaro apie 148 mln. žmonių, vadina gaisrą Vilniaus profsąjungų rūmuose pasikėsinimu į profsąjungų turtą visame regione. Pokalbį pradėsime nuo naujosios Vyriausybės. Premjere, šiandien prisieks visa naujoji Vyriausybė.
Premjeras: Taip, tai bus pilna Vyriausybė su vienu nauju nariu, nes visi kiti jau yra pristatyti Seime. Visa Vyriausybė turėtų šiandien aktyviai dalyvauti, nes tai yra paskutinė ir pati sudėtingiausia mums diena. Reikia susitikti dar su daigeliu frakcijų – nuo pat ankstyvo ryto. Vakarop turėtų prasidėti plenarinis posėdis, kuriame pagal visas procedūras mes turėtume apginti savo programą. Po to bus balsavimas, ir jeigu bus sėkmingas, tai priimsim priesaiką.
Žurnalistė: Ir kaip jaučiatės?
Premjeras: Na žinot kaip jaučiuosi – nelengvai. Jaučiuosi, ir ką čia slėpti. Koalicija iš keturių partnerių – nėra toks paprastas dalykas. Tuo labiau, kad yra daug naujų žmonių, kurie ateina į Vyriausybę, kuriuos aš mažai pažįstu, nes tai yra mūsų koalicinių partnerių kandidatai. Dėl kurių ir buvo kai kurie nesusipratimai. Bet į ateitį žvelgiu optimistiškai. Suprantu, jeigu naujieji ministrai – įvairių partijų atstovai norės dirbti šioje Vyriausybėje, turės siekti tų tikslų, kurie yra numatyti ir aprašyti mūsų programoje. Programa – yra pagrindinės gairės, o tolimesnės Vyriausybės veikla bus reglamentuojama mūsų sudaryta veiksmų programa, kurioje bus labai konkrečiai numatytos priemonės, veiksmai, reikalingų siekiant šių pagrindinių užsibrėžtų tikslų.
Žurnalistė: Šiandien tvirtinama Vyriausybės programa, o Jūsų koalicijos partneris radijo laidoje sako, kad ji nurašyta nuo darbo partijos. Jūs dažnai sakote, kad tai programa socialdemokratinė. Žmogui tai gal ir nesvarbu, kas nuo ko nusirašė, o kaip susiderėjote, kaip dirbsite – svarbiausia.
Premjeras: Derybininkai iš mūsų visų partijų žiūrėjo pagrindinius, principinius klausimus, o punktai, kurie, pavyzdžiui, įpareigoja vidutinio atlyginimo augimą, pensijų augimą, algos minimumo augimą – tai čia yra daugiau mūsų – socialdemokratinės nuostatos, jos labai didelės šios nuostatos, bet jos labai panašios į darbo partijos. Todėl pradėti derinti, lyginti žmonėms, radijo klausytojams jau nėra taip įdomu. Įdomu pats turinys ir siekiai.
Žurnalistė: Galite pažadėti jau šiandien, jei dirbsit gerai ir seksis, kad jau po metų, po pusantrų pasijus?
Premjeras: Kasmet pasijus ir pasijunta. Taip pasijuto Švedijoje, Suomijoje. Palaipsniui, užtikrintai, stabiliai dirbant atsiranda gerovė. Jokių šuolių nebus ir jų būt negali. Bus nuosaikus, apgalvotas darbas, kuris duos rezultatą – kiekvienais metais. Aš galiu jums pasakyti dėl šių metų, manau, tai tęsis ir toliau. Padarėm 9 mėnesių analizę : dirbančiųjų pajamos – ir atlyginimai išaugo virš 12 procentų. Tai yra, virš milijardo litų šiais metai žmonės turi oficialių pajamų daugiau nei pernai. Tas pats bus ir ateityje, kol mes pasieksime vidutinį atlyginimą ir kurį mes numatome 1800 litų. Manau tai realus dalykas, jei sėkmingai Vyriausybė dirbs. Be abejo, čia reikia daug pastangų, reikia daug sprendimų.
Žurnalistė: Dar nepradėjus dirbti naujajai Vyriausybei, jau pasigirdo kalbos apie naujus mokesčius. Rinkimų metu apie nekilojamojo turto mokestį kalbama nebuvo, dabar apie tai kalbama jau beveik kasdien. Kaip jūs įtikinsit žmogų, kad reikia naujų mokesčių, tai būtų gi nepopuliarus sprendimas.
Premjeras: Pirmiausia, kam jie reikalingi? Juk galima gyventi ir nieko nedaryti. Nedirbti, nedidinti tų mokesčių, neerzinti žmonių, nesukelti tos diskusijos, kuri dabar užgožia visą kitą informacijos srautą. Aš manau, kad panika visiškai nereikalinga, vieni mes jokių sprendimų nepriimsim, sprendimus mokesčių klausimais gali priimti tik Seimas. Bet aš grįžtu – kam jie reikalingi? O jie reikalingi tam, kad žmonės geriau gyventų. Ar mes, valdžia, sugebėsim pasakyti visuomenei ir pagrįsti, pavyzdžiui, naujų mokesčių įvedimą? Aš stengiuos tai padaryti, jei to nesugebėsiu padaryti, tai mokesčių nebus. Mes neinicijuosime tokių dalykų. Žmonės turi suprasti, kad šiandien mūsų visuomenė dar susiskaldžiusi, kad yra didžiulė kategorija žmonių, kurie turi labai dideles pajamas. Yra kategorija žmonių, kurie turi labai mažas pajamas. Pagrindinė valdžios institucijų funkcija, kad per mokesčius paimt dalį tų lėšų ir perduot tiems, kurie sunkiai gyvena. Pradedant pensininkais, invalidais bedarbiais ir t.t. Jeigu šiandien žmonės supras, kad mūsų motyvacija tokia – ne aš į kišenę dėsiu, man nė vieno cento neprisidės, nė vienam ministrui neprisidės nė vieno cento.
Žurnalistė: Tarkim, gyvena jauna šeima, augina pora vaikų mokyklinio amžiaus, turi trijų kambarių butą mieste, koks nekilnojamojo turto mokestis bus?
Premjeras: Jūs dabar pradedate detales, bet mes kalbėkime apie esmę. Žinoma, jauna šeima nemokės jokio mokesčio, be jokios abejonės.
Žurnalistė: O kas mokės?
Premjeras: Mokės tie, kuri turi daug turto. Jeigu žmogus turi 5 butus, jei turi kitą didžiulį nekilnojamąjį turtą, jis turi mokėti, kaip visoj Europoj. Ten, kur yra turto mokestis, ten produkto gamyba vienam žmogui yra žymiai aukštesnio lygio. Jis nėra labai didelis, žmonės prie jo pripratę ir nekelia klausimų. Tačiau jo gali ir nebūti. Mes gyvensime, mes turėsime finansinius išteklius maždaug tokius, kokius turim šiandien, ir augsim maždaug tokiais tempais, kokiais augom iki šiol. Kurie šiandien, manau, mūsų visuomenės nepatenkina. Todėl mes turime ieškoti būdų, kaip pagerinti šiai kategorijai gyvenimą. Mums reikia daug dėmesio skirti medicininei pagalbai. Dantų protezavimas – kiek žmonės laukia eilėje, vaikų priežiūra, vaikų maitinimas, išmokos už kiekvieną vaiką šeimai. Tokie dalykai gyvybiškai svarbūs, ir mes turim finansuoti. Bet finansuoti negali iš oro, nepaimsi pinigų, pinigai turi būti uždirbti, turi ateiti į valstybės iždą, kad iš jo paimtum ir galėtum duoti žmonėm. Jeigu visuomenė supras šį mūsų tikslą, tai kartu galim pasiekti ir pagerinti šį gyvenimą. Jeigu žmonės mato tik iš vienos pusės, kad nereikia didinti – nedidinsim.
Žurnalistė: Jūs ką tik paminėjote, už vieną butą, už vieną automobilį žmogus nemokės.
Premjeras: Aš nežinau. Automobilio mokestis yra visoje Europoje, tai nėra Europos reikalavimas. Estijoje yra 170 ar 175 litai už automobilį? Kodėl Estijoje sveikatos finansavimas geresnis, todėl kad pas juos mokesčiai didesni. Mes taip liberaliai visą laiką žiūrėjom ir bijodami, kad neduok Dieve neišgrūstų ir darbo, turiu galvoje, ir vykdomosios valdžios laikotarpius. Kad jokiu būdu nieko nepaliestume, va tada ir pradės mažėti. Jeigu mes dabar palikę laikysim viską, tai mažės. Yra labai geras reiškinys, kad kategorija tų žmonių, kurie gauna virš 1000 lt. Daugėja žmonių, kurie gauna didesnį atlyginimą, tas procesas vyksta mūsų visuomenėje. Mes norim greičiau pasiekti Europos vidurkį. Mes šiandien turim pusę lygio to vidurkio.
Žurnalistė: Jūsų koalicijos partneris Viktoras Uspaskichas sako, kad šiai Vyriausybei yra grėsme, kad prieš rinkimus kiekvienas pradės tempti antklodę į save.
Premjeras: Aš nematau jokių grėsmių, ar nešu atsakomybę kaip Ministras Pirmininkas, kad stabiliai dirbtų Vyriausybė.
Žurnalistė: Daugiau kaip prieš savaitę įvyko gaisras Vilniuje ant Tauro kalno. Laisvųjų profsąjungų konfederacija, kurią sudaro apie 148 mln. žmonių, padarė pareiškimą dėl gaisro, kad tai yra pasikėsinimas į laisvąsias profsąjungas
Premjeras: Matyt, kad ta informacija pasieks ir mus. Tačiau, žinoma, kreipsis i prokuratūrą, kurios priedermė tokius dalykus tyrinėti. Mano supratimu, niekas netiria to gaisro. Turėtų būti iškelta byla ar pradėtas ikiteisminis tyrimas.