Ministro Pirmininko Gedimino Kirkilo interviu Žinių radijui 2008 sausio 24 d.

Data

2008 01 24

Įvertinimas
0

Žurnalistas: Šiandien „Pozicijoje“ kalbėsime apie  valstybės gyvenimo aktualijas. Pirmiausia  apie atnaujinamą koaliciją. Premjere, ar jau su visais partneriais sutarta, kaip ji  turi atrodyti  ir kokia bus jos programa?

Premjeras: Aš manau, kad praktiškai derybos yra šiuo metu baigtos. Ir mes planuojame, kuomet susirinks kitą savaitę Seimas, nes tą sutartį turi pasirašyti frakcijų lyderiai, tokią sutartį pasirašyti. Programos pagrindas yra dabartinės Vyriausybės programa ir tie argumentai, kuriuos iškėlė prisijungiantys prie koalicijos socialliberalai.

Žurnalistas: O kokius argumentus jie iškėlė ir su kuriais Jūs sutinkate?

Premjeras: Mes sutinkame dėl jų susirūpinimo dėl mokytojų atlyginimų. Iš tikrųjų tai yra teisingas susirūpinimas ir, kaip žinote, tokios derybos jau vyksta. Vyriausybė kaip tiktai vakar pasiūlė nuo rugsėjo 1 dienos padidinti mokytojams atlyginimus 20 procentų ir tokį susitarimo protokolą mes pasirašėme beveik su visomis profsąjungomis. Tai reiškia, jog mažiausią atlyginimą gaunančio mokytojo atlyginimas didės 25 procentais. Tie, kurie gauna didžiausius atlyginimus, jų atlyginimai didės maždaug 15 procentų, vidurkis yra 20 procentų.

Žurnalistas: Bet, Premjere, dalis pedagogų, jeigu kalbame  apie atlyginimus, nesutinka su ta pozicija, kurią Jūs išsakote, reikalaudami kelti atlyginimus nedelsiant, o ne po rinkimų, kada bus jau praktiškai nauja valdžia. Kodėl to negalima padaryti dabar?

Premjeras:  Mes nekalbame apie po rinkimų. Jeigu Jūs girdite, aš sakau - nuo rugsėjo 1 dienos šių metų, ir taip pat tariamės dėl ilgalaikės atlyginimų strategijos. Ta ilgalaikė atlyginimų strategija apims keletą metų. Tai yra labai svarbus dalykas, man atrodo, kad viena iš problemų  švietimo darbuotojams buvo ta, kad nebuvo ilgalaikės atlyginimų kėlimo strategijos. Todėl jei ir kitos politinės partijos šitą strategiją parems, o aš manau, kad jos parems, nes toks buvo susitarimas su profsąjungomis, tai čia yra svarbiausias dalykas.

Žurnalistas: Bet, Premjere, dalis profsąjungų dalyvauti derybose atsisakė. Kaip Jūs vertinate jų poziciją?

Premjeras: Na, aš manau, kad jie kenkia mokytojams su tokia pozicija. Jie tai dalyvauja, tai nedalyvauja. Praeitame posėdyje jie buvo, po to atsisakė. Aš manau, kad jų dalyvavimas ar nedalyvavimas yra daugiau profsąjungų vidaus reikalas, negu šiuo atveju būtų mūsų problema. Aš manau, jeigu profsąjungų lyderiai iš tiesų nuoširdžiai gina mokytojų interesus, o ne savo kažkokias  tai problemas mėgina spręsti, tai jie turi dalyvauti ir siekti rezultato. Aš manau, kad tos profsąjungos, kurios dalyvavo derybose, jos rezultatą pasiekė.

Žurnalistas: Premjere, grįžkime prie koalicijos reikalų. Ar galutinai sutarta, kaip bus paskirstyti galios svertai, kadangi pilietininkai kalba, jog jei jie neteks galios svertų,  jiems nebeteks prasmės būti koalicijoje.

Premjeras: Aš nežinau, ko jie gali netekti. Viskas yra sutarta mano požiūriu ir aš nematau kokios nors prasmės toliau  žaisti čia. Galios svertai pas pilietininkus gana dideli. Jie turi pozicijas Vyriausybėje, jie vadovauja Seimui, keletui komitetų, tai aš nežinau, kodėl čia kalbama apie svertų galių  praradimą. Tai  galbūt yra žiniasklaidos interpretacija, bet, man atrodo, kad jie jokių galių svertų nepraranda.

Žurnalistas: Premjere, kalbama, pirmiausia apie Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą. Algimantas Matulevičius nenori atiduoti jo pirmininko posto.

Premjeras: Toks yra sutarimas dėl šios koalicijos. Aš nemanau, kad visa daugumos koalicija turi būti pono Matulevičiaus įkaitu. Taip yra sutarta, derybos yra derybos, kaip žinote, kiekviena frakcija arba grupė kelia savo reikalavimus. Mano požiūriu, tai yra kompromisinis variantas ir aš manyčiau, kad mes turime jį realizuoti.

Žurnalistas: Premjere, ar Seimo Pirmininkas Viktoras Muntianas turėtų išlikti savo poste?

Premjeras: Taip, aš manau, kad taip. Argi tokie klausimai buvo keliami?

Žurnalistas: Tokie klausimai yra keliami. Galbūt?..

Premjeras: Klausimus galbūt kelia kas nors kitas, tas, kas nori intriguoti ir bijo šito susitarimo, kad Seime bus suformuota dauguma, tačiau mes derybose šito klausimo nekėlėme. Ir jis nėra keliamas ir nėra svarstomas.

Žurnalistas: Premjere, vis dėlto negalime išvengti klausimo apie Antano Valionio susitikimus su Viktoru Uspaskichu. Ar Jums nekyla klausimas, kam tokių susitikimų reikia ir ar tai gali būti tik privatūs pokalbiai?

Premjeras: Aš tikrai nežinau dėl ko jis susitiko, aš su juo nekalbėjau, manau, kad čia klausimas yra jam.

Žurnalistas: Bet vis dėlto, jeigu atnaujinama koalicija ir, tarkime, prie jos priartėja Darbo partija, koks būtų šios koalicijos vertybinis pamatas?

Premjeras: Niekaip Darbo partija čia nepriartėja. Dėl ko buvo susitikęs Valionis? Jokių įgaliojimų susitikimuose  Valionis  nuo mūsų koalicijos  tikrai neturėjo.

Žurnalistas: Premjere, Jūs vis dėlto laikote, kad tai yra privatūs pokalbiai?

Premjeras: Aš tiesiog neturiu informacijos apie tai.

Žurnalistas: Dėl ko dar liko susitarti galimiems valdančiosios koalicijos partneriams? Šiandieną Jūs su jais susitinkate.

Premjeras: Mes turime susitarti dėl grafiko. Mes turime susitarti, kada pasirašome sutartį, kada turėtų į Vyriausybę įeiti naujasis ministras, kada prisiekti, kadangi  kitą savaitę yra Seimo sesija, turim reikalų, sutarti dėl įvairių pozicijų, darbų Seime. Seime daug darbų laukia būsimos daugumos koalicijos.

Žurnalistas:  Premjere, ar jau galima sakyti arba  galvoti, kad aplinkos ministras bus Artūras Paulauskas?

Premjeras:. Jam yra pasiūlyta, aš tikiuosi, kad jisai ateis į Vyriausybę.

Žurnalistas: O Jūs su juo kalbėjote apie šį galimą paskyrimą?

Premjeras: Taip, aišku, nuo to pradėjome derybas.

Žurnalistas: Ir jisai sutiko?

Premjeras: Galutinai jis nėra pasakęs, bet nėra pasakęs ir „ne“, aš manau, kad jis nuspręs pasitaręs su savo partijos kolegomis.

Žurnalistas: O kada Jūs laukiate jo atsakymo?

Premjeras: Aš tikiuosi, kad per šią savaitę tikrai bus nuspręsta.

Žurnalistas: Ir Jūs prognozuojate, kad ta atnaujinta koalicija, ta valdančioji dauguma galės sėkmingai dirbti iki eilinių Seimo rinkimų.

Premjeras: Galvoju, kad taip. Tuo tikslu mes ją ir kuriame. Kaip žinote, mažumos Vyriausybė lig šiol dirbo prieš tai turėdama sutartį su opozicine Konservatorių partija, tačiau tą sutartį konservatoriai vienašališkai nutraukė ir, aišku, tokiomis sąlygomis Vyriausybei dirbti yra labai sunku, nes susiformavusi Seimo opozicinė dauguma tiesiog iškreipia Vyriausybės sprendimus. Tarp kitko, tai yra viena iš problemų, dėl ko nepavyko biudžete iš karto daugiau pakelti atlyginimus mokytojams Todėl, kad Seimas daugiau nei siūlė Vyriausybė pakėlė atlyginimus valdininkams. Čia yra problema. Ar dabar kas nors prisipažįsta dėl to? Priešingai – opozicinė dauguma kritikuoja mus, kad mes per mažai pakėlėme atlyginimus mokytojams. Tačiau padarė tai Seimas ir Seimas formuoja biudžetą, galutinai tvirtina, Vyriausybė, aišku, siūlo projektą. Todėl tokiomis sąlygomis, kai atsakomybė užkraunama mažumos Vyriausybei, o už tave priima sprendimus opozicinė dauguma, aš nemanau, kad kas nors sutiktų dirbt.

Žurnalistas: Premjere, perreikime prie kitų klausimų. Vyriausybė pritarė Baudžiamojo kodekso papildymo projektui, kuriuo siekiama kovoti su vadinamaisiais „neapykantos“ nusikaltimais. Ir siūloma griežtinti baudžiamąją atsakomybę už nusikaltimus, padaromus dėl lyties, seksualinės orientacijos, neįgalumo, rasės, tautybės ar pažiūrų. Ar Lietuvai tai iš tikrųjų reikalingas įstatymas?

Premjeras: Šis įstatymas ir tokios normos galioja visose ES šalyse, ir mes nesame išimtis. Aš manau, kad gyvendami jau dabar daugiatautėje ir daugiarasėje ES šeimoje, mes negalim išvengti, neturėti tokių normų. Aš manau, kad toks pasiūlymas yra tikrai normalus. Ir labai svarbus, nes pasaulis globalizuojasi. Todėl tokių įvairių susitarimų gali būti ir daugiau.

Žurnalistas: Bet, Premjere, jei jau kalbame apie ES, tai Europos žmogaus teisių teismas, tiesa, nedidele balsų dauguma, leido homoseksualioms poroms įsivaikinti vaikus. Ar Lietuva dėl to turėtų priimti savo sprendimą, ar vis dėl to mes turėsime paklusti EK nutarimams?

Premjeras: Manau, kad ne tik Lietuva, bet ir kitos valstybės su savo vertybėmis, religinėmis ir kitomis pažiūromis turi priimti sprendimą. Aš nemanau, kad Lietuva šiuo atveju turi būti vienoda, kaip kai kurios kitos Europos šalys, kurios toleruoja tokius dalykus. Tai yra pačios visuomenės reikalas. Tai yra kitas klausimas.

Žurnalistas: Žodžiu, manevro laisvę mes turime.

Premjeras: Neabejoju, kad taip. Pažiūrėkite į ES – kokie yra skirtingi įstatymai įvairiais aspektais. Ir būtent pirmiausia atsižvelgiama į nacionalines šeimos istorijos ir kitokias vertybes.