Ministro Pirmininko Algirdo Brazausko interviu Žinių radijui 2005 m. lapkričio 3 d.
Data
2005 11 03
Įvertinimas
Žurnalistas: Komentuodamas vakarykštį Politinės tarybos sprendimą Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius pareiškė, kad jam susidarė įspūdis, kad taip laidojama kovos su korupcija idėja Lietuvoje. Ką Ministras Pirmininkas mano apie tokius opozicijos teiginius ir vertinimus?
Premjeras: Na, žinoma, Andrius Kubilius daugiau apie nieką nešneka, tik apie korupciją, kurios niekam nieko neįrodė. Nenorėčiau kalbėti plačiai šia tema, bet aš priversiu A.Kubilių įrodyti, kur ten yra korupcija.
Žurnalistas: Kokiu būdu?
Premjeras: Kokiu – teismine tvarka. Lietuvoje yra teismų sistema, yra įstatymai, yra kodeksai – Civilinis, Baudžiamasis, yra atsakomybė už šmeižtą ir turės įrodyti. Visą laiką, kasdieną klaidina visuomenę, vis mesdamas kokius tai kaltinimus, be jokių įrodymų. Vieną kartą reikia pabaigti. Mes negalime patys savęs tokių būdu „reklamuoti“. Paskui klausia, kodėl Lietuvai įveda koeficientus ir Lietuva korumpuota? Taigi mes patys darom šiom kalbom, išreklamuojam, nieko neįrodydami. Jūs pažiūrėkit, nors viena byla, kur kilo triukšmas, ar buvo įrodyta? Todėl, kad tai buvo politiniai dalykai. Seimo nariai, kiti... Teismai gi pripažino, kad buvo metami kaltinimai, be jokių pakankamų įrodymų.
Žurnalistas: Tai galbūt tik apkaltinti reikia, o nesiekia įrodyti?
Premjeras: Be abejo, politikai siekia visiškai kitų tikslų. Koalicija, kuri dirba, mes vakar labai rimtai posėdžiavome ir aptarėme visus klausimus, šiandien yra labai rimta jėga ir labai rimtai dirba. Gali dirbti ir ateityje, o opozicijai, be jokių abejonių, nieko nelieka, tik bandyti iš vienos ar kitos pusės ką tai pasakyti, sukompromituoti, įžeisti, dar ką nors padaryti...kaišioti pagalius į ratus.
Žurnalistas: Opozicijos atstovai taip pat sako, kad Seimo komisijos yra dabar vienintelis būdas išsiaiškinti aukštų pareigūnų galimus pažeidimus, nes teisėsauga to padaryti negali.
Premjeras: Va čia ir yra didžiausia bėda. Vakar buvo ilgai apie tai šnekama, mūsų visų frakcijų koalicinių vadovų, Seimo Pirmininko. Komisijos negali pakeisti mūsų teisinės sistemos. Komisijos negali vykdyti teisingumo. Teisingumą turi vykdyti institucijos tam, kam priklauso. Jeigu tai yra baudžiamoji atsakomybė, tai yra teisminis tyrimas, kurį vykdo prokuratūra, vienos ar kitos ikiteisminio tyrimo institucijos atstovai. Teisinėje valstybėje reikia teisiškai metodais ir įrodinėti viską. Jei žmogus nusikalto, reikia jį bausti. Bet tos komisijos...Parodykit bent vieną iš tų komisijų, jų tiek daug, kad aš dabar ir negaliu suskaičiuoti, kur būtų rezultatai veiklos. Kur yra rezultatai?
Žurnalistas: Praeitą savaitę mes girdėjom darbiečių, V.Uspaskicho įvairius pareiškimus. Ar vakarykštėje Politinėje taryboje darbiečiai išsakė kokius nors reikalavimus koalicijai? Prieš tai jie buvo ko tai nepatenkinti dėl postų. Ar vakar išėjo visi patenkinti viskuo?
Premjeras: Na, aš nepasakyčiau, kad dėl postų būtų kokie nors ypatingi klausimai. Darbiečiai turi 5 ministrus Vyriausybės sudėtyje. Tai yra jų deleguoti žmonės. Aš negaliu skųstis, kad mes negalim susikalbėti, ar negalim priimti Vyriausybėj sprendimų – atvirkščiai. Galiu pasakyti, kad Vyriausybė yra darbinga, priimanti labai sudėtingus sprendimus. Ypatingai dabartiniame laikotarpyje, kada mes planuojame ir pateiksime pasiūlymus visuomenei ir ES dėl naujo finansinio periodo. Na ir daugelį kasdieninių reikalų, kurių per savaitę susikaupia 30 – 40, svarstom sistemingai posėdžiuose, priiminėjam sprendimus, Darbine tvarka tenka priimti labai daug sprendimų. Manau, kad ši koalicija, jeigu kalbėtume apie Vyriausybės dalį, yra visiškai darbinga ir gali normaliai dirbti.
Žurnalistas: Buvot vakar susitikęs ir, tikriausiai, net akis į akį su Viktoru Uspaskich, ar jam ką nors pažadėjote? Tarkim, nekelti diplomo istorijos ar dar ką nors?
Premjeras: Nieko panašaus – jokių pažadų. Pas mus yra korektiški santykiai kaip koalicijos partnerių. Kiekvienas iš koalicijos partnerių gali turėti savo nuomonę tuo ar kitu klausimu, reikia ją išgirsti, išklausyti, ką darau ir aš. Be jokių abejonių, kai dirbi, iškyla vienas ar kitas ginčytinas klausimas. Mes jį aptariam atskirai. Taip visą laiką buvo ir praeitą kadenciją. Šiuo atveju yra šiek tiek sudėtingiau, todėl kad yra 4 partijų atstovai Vyriausybėje. Jau beveik metai, kaip mes dirbam, visi vienoj komandoj, ir rezultatai šių metų visose srityse tikrai yra labai gerai.
Žurnalistas: Tai nebuvo vakar jokių užkulisinių susitarimų?
Premjeras: Tikrai jokių užkulisinių susitarimų nėra. Tiek kiek yra susitarimų tarp koalicijos partnerių, tokie susitarimai ir buvo padaryti. Žinoma, buvo išklausyti visi, kas norėjo pasisakyti, išreikšti savo mintis, savo pasiūlymus, kaip patobulinti mūsų veiklą ir t.t.
Žurnalistas: Na, nors daug energijos išdeginam aiškindamiesi koalicijos santykius ar jūsų reikalus, žmonėms, tikriausiai, rūpi ne tik šie dalykai. Kokia situacija dabar dėl „Mažeikių naftos“ pardavimo? Vakar Prezidentas pasirašė įstatymą, Vyriausybė sudarys darbo grupę, laukiama arešto nuėmimo, kas toliau?
Premjeras: Mes laukiame vienos dienos, t.y. lapkričio 9 ar 10 d. Amsterdamo teismas turi priimti sprendimą dėl arešto nuėmimo „Jukos“ akcijoms. Ir tada bus aišku, todėl, kad šiuo atveju „Jukos“ padavė į teismą, ir teismas turi priimti sprendimą nuimti areštą ir palikti disponuoti šiomis akcijomis „Jukos“. Toliau – ateinančią savaitę atvažiuoja TNK-BP aukšto lygio atstovai ir vykdys konkrečias derybas. Yra ir daugiau, kaip ir anksčiau, lieka keletas pretendentų. Mūsų, Vyriausybės, sprendimas, kad vis tik pradėti derybas (noriu pabrėžti žodį „pradėti“) su TNK-BP, kurie yra toliausiai nuėję šioje srityje, kurie daugiausiai nuveikė derybų eigoje, pirmiausia - su „Jukos“, po to - su mumis. Mes artimiausiomis dienomis sudarysime oficialią derybinę grupę. Žinoma, priklausys nuo daugelio susitarimų, nuo daugelio sąlygų, kurios bus siūlomos derybų metu. Yra pasirašytas įstatymas, Vyriausybė dabar turi galimybę pradėti derybas. Per tas keletą savaičių ypatingų pasikeitimų nebuvo, kadangi akcijos areštuotos, na, o po to matysim, kokia bus situacija.
Žurnalistas: „Mažeikių naftos“ šių metų pelnas gali siekti milijardą litų, gal net ir daugiau. Ar Jums, Premjere, nekyla minčių, nusipirkus bendrovę pasilikti ją sau, Lietuvai?
Premjeras: Ne, mums nekyla tokių minčių. Todėl, kad šią įmonę reikia aprūpinti nafta. Garantijų jokių nėra, šią įmonę gali valdyti kaip ir visam pasauly daugiausia tie, kurie turi žaliavos resursus garantuotus. Todėl vienas iš kriterijų, kam galima būtų parduoti šias „Jukos“ akcijas, yra naftos tiekimo garantijos.
Žurnalistas: Lenkų bendrovė „PKN Orlean“ pareiškė, jog norėtų „Mažeikių naftą“ įsigyti kartu su Rusijos bendrovėmis. Ką jūs manote apie tokius lenkų bendrovės ketinimus ir apie tai, kad parduoti būtų galima keliems pirkėjams ir taip suskaldyti akcijų paketą?
Premjeras: Prisipažinsiu, aš nemačiau detalių kompanijos „PKN Orlean“ pasiūlymų, todėl, kad vien pareiškimų, kad iš kažkur nafta bus perkama, mums mažai. Oficialių pasiūlymų aš nemačiau, bet derybų eigoje, žinoma, galima aptarti ir šituos klausimus.
Žurnalistas: Ūkio ministras K.Daukšys neatmeta galimybės, kad gali būtų mėginimų, artėjant derybų kulminacijai, „užsukti vamzdį“ – kaip tam tikra spaudimo priemonė. Ar tai rimta grėsmė?
Premjeras: Bent aš dabar nepastebiu tokios grėsmės. Nematau pagrindo dabar taip garsiai apie tai kalbėt. Žinoma, visko gali įvykti. Nenoriu visiškai ignoruoti galimus, sakyčiau, ekstremalius atvejus ar variantus. Bet šiandien aš kol kas nematau tokio pagrindo.
Žurnalistas: Toliau valstybėje netyla pedagogų reikalavimai kelti atlyginimus. Kitais metais jie nori, kad dar 30 proc. jie kiltų. Kaip vertinate tokių reikalavimų pagrįstumą ir ar esat pasirengęs sėsti prie derybų stalo? Ar nematot tam reikalo?
Premjeras: Su pedagogų atstovais, profsąjungomis esame ne kartą susitikę. Svarstėm švietimo sistemos atlyginimų perspektyvą. Ponas Bružas dalyvaudavo šiuose posėdžiuose. Dabar iškyla nauji reikalavimai – ne tik jų, bet ir kitų valstybinių įstaigų darbuotojų. Bet tie reikalavimai tapo visiškai nepakeliami valstybei. Dabar, jei kalbėtume apie švietimo sistemą. Taip, mes numatėme ir kaip buvome susitarę, šiais metais nuo rugsėjo 1 d. padidinome atlyginimus. Kitais metais buvo numatyta nuo rugsėjo 1 d., mes, projektuodami šių metų biudžetą, numatėme ir pridėjome apie 140 mln. (tikiuosi, kad Seimas priims) dar papildomai mokytojų atlyginimams. Štai mes vykdome tą programą. Pakelti 30 proc. atlyginimus – aš nežinau, koks dievas gali tai padaryti. Tai visiškai nepakeliama našta valstybei. Čia ne koks nors Vyriausybės kaprizas, čia yra valstybės galimybės. Ir jei valstybė numato tokią programą ir ją vykdo, tai aš nematau jokio pagrindo. Žinoma, mes kalbėsimės. Ir aš pats pasiryžęs išklausyti dar kartą, dar kartą įrodyti. Ir tas, kas yra įmanoma, kas planuota kitų metų biudžete. O jame viskas fiksuota.
Žurnalistas: Gerai, kad pažadate kalbėtis, susitikti.
Premjeras: Mes niekada neignoravome. Nei aš, nei ministrai. Atskirų reikalavimų, atskirų sričių darbuotojų, ypatingai biudžetininkų.