BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Ministro Pirmininko Algirdo Brazausko interviu Lietuvos radijui 2005 m. lapkričio 29 d.

Data

2005 11 29

Įvertinimas
1

Žurnalistė: Ar brangs dujos, Premjere?

Premjeras: Dedame labai daug pastangų, kad kiltų kaip galima mažiau, tačiau šiandien dar nėra baigtos derybos su „Gazprom“. Aš jau ir prieš metus laiko sakiau, kad tas įstatymo projektas, kuris yra Seime ir kai kurie nori labai įstatymą priimt, apribojant tam tikrus reikalavimus dujų tiekėją „Gazprom“, be jokių abejonių tai paveikė ir „Gazprom“ bando nustatyti didelę dujų kainą. Žinoma, mes stengsimės ją diferencijuoti, ir žmonėms, kurie mažai naudoja dujų, šitas padidėjimas būtų minimalus. Na, iš kitos pusės šildymas be jokių abejonių gali šiek tiek pabrangti, todėl kad čia visos pastangos, kurias mes dėjom, na, davė šiokį tokį rezultatą, bet tas principas, kokį jie dabar nustatė Baltijos valstybėms ir Suomijai, tai yra 4 valstybėms, tai yra tas pats principas, ta pati formulė yra taikoma, įvertinant naftos produktų pabrangimą. Be jokių abejonių, dėl to pakyla kainos. Na, bet yra mūsų rūpestis – ieškom visų būdų, kad tos kainos būtų galimai mažesnės, savo ruožtu mes biudžete esame numatę apie 50 mln. litų, bandysim kitais metais kompensuoti kai kurioms kategorijoms žmonių štai šitą pabrangimą.

Žurnalistė: Premjere, kas naujo „Mažeikių naftos“ reikaluose? „Jukos“ sprendimas nustebino Lietuvą, žinant, kad Lietuvos Vyriausybė jau yra pradėjusi derybas su TNK-BP ir šią įmonę pasirinko kaip geriausiai tinkančią bendrovę į būsimus „Mažeikių naftos“ savininkus. Tuo tarpu Rusija pranešė, kad „Jukos“ valdomos „Mažeikių naftos“ akcijų pirkėju gali tapti „KazMunayGaz“. Ką jūs žinote, Premjere, šiandien?

Premjeras: Man yra žinoma, kad šią savaitę TNK-BP atvažiuos į Lietuvą, tai bus penktadienį, vyks tolimesnės derybos. Savo ruožtu ministras K. Daukšys parašė raštą „Jukos“ kompanijai, išdėstydamas mūsų poziciją, kadangi mes vedėm derybas ir atrodė, kad viskas gerai klostosi ir galėtų TNK-BP dalyvauti šitame pirkime akcijų, tačiau, kaip Jūs ir sakėte, situacija keičiasi. Pagrindinė priežastis tai yra kainos klausimas, todėl kad siūlymai įkainoti beveik dvigubai didesni – skiriasi daugiau nei du kartus. Be jokių abejonių, kad mums bus problema, reikės ieškoti išeities iš padėties.

Žurnalistė: Tai šiuo metu Jūs teigiate, nėra aišku, ar iš tikrųjų „KazMunayGaz“ bus tas pirkėjas?

Premjeras: Ne, šiandien niekas negali atsakyti į šitą klausimą. Ir aš taip pat negaliu atsakyti. Derybos vyksta labai intensyviai. Dar kartą norisi išsiaiškinti, kodėl TNK-BP taip pasielgė. Jie pasiūlė labai žemą kainą. Gali būti ir taip – jie penktadienį bus Lietuvoje ir vyks derybos.

Žurnalistė: Premjere, kol Jūs važinėjate ir kol šitas skandalas tęsiasi dėl Jūsų žmonos viešbučio, koalicijos partneris Darbo partijos vadovas V.Uspaskich atvirai tyčiojasi iš Jūsų: važinėja po Lietuvą, žarsto prognozes dėl būsimo premjero ir šalies valdymo. Gal Jūsų  koalicijos partneriai ruošiasi priešlaikiniams Seimo rinkimams?      

Premjeras: Na, žinot, Jūs dabar man užduodat klausimą ir mane norit įpainioti į šitą politinį žaidimą. Politikai turi kiekvienas turėti savo sąžinę priedo. Jei V.Uspaskich šitaip kalba, tai reiškia, kad jis toks partneris, su kuriuo sunku bendrauti. Mes gi esame koalicijoje, jų yra 5 ministrai Vyriausybėje. Aš tiesiog netikiu, kad V. Uspaskich gali šitaip kalbėti. 

Žurnalistė: O gal jam palankūs priešlaikiniai Seimo rinkimai?

Premjeras: Prašau. Jei tik sugebės padaryti – aš už.

Žurnalistė: Bet Jūs matote, tokiomis prognozėmis taip kyla jo reitingai, Premjere.

Premjeras: Na, taip. Aš nežinau, ką aš turiu dabar kalbėti.

Žurnalistė: Aš norėjau paklausti, kokia atmosfera šiandien yra Socialdemokratų partijoje?

Premjeras: Šiandien Socialdemokratų partijos atmosfera bus išaiškinta vakare, todėl kad mes organizuojame Prezidiumo posėdį ir mes labai rimtai aptarsime visus variantus  koalicijos – buvimo koalicijoje, nebuvimo koalicijoje ir taip toliau.

Žurnalistė:  Pasigirsta tokios kalbos, kad socialdemokratai gal geriau trauktųsi į opoziciją. O Jūs kaip manote?

Premjeras: Tai yra kalbos. Aš negaliu atsakyti į tą klausimą.

Žurnalistė: O Jūs kaip vadovas partijos?

Premjeras: Aš labai rezervuotai galiu kalbėti šitomis temomis, todėl kad tai yra partija, o ne aš vienas, aš negaliu pirma paskelbti per radiją visai Lietuvai, o po to svarstyti šitą klausimą. Aš taip nemoku dirbti.    

Žurnalistė: Premjere, aptarinėja ir žiniasklaida, ir politikai apie Jūsų įpėdinį - socialdemokratų vadovo įpėdinį, kad jo nėra, Premjere. O Jūs kaip manote? 

Premjeras: Mano akimis žiūrint – yra.

Žurnalistė: Tai gal pasakykit.

Premjeras:  Ne, nepasakysiu.

Žurnalistė: Premjere, Jūs dabar esate tikrai sunkioje padėtyje, nepavydėtinoje, tačiau kaip Jūs vertinate savo patarėjų elgesį? Ar Jūs jaučiate partijos palaikymą šioje situacijoje?

Premjeras: Taip, aš jaučiu partijos palaikymą, be jokių abejonių. Mes tariamės, aš  niekuomet vienas nepriimu tokių sudėtingų sprendimų, kaip kad Jūs man dabar uždavėte klausimą. Mes tarsimės iki pabaigos, ką daryti toliau. Aš laukiu teisinių institucijų išvadų, pažiūrėsiu, kas ten bus parašyta ir kokios bus ten tos išvados, tada bus ir sprendimai.

Žurnalistė: Premjere, ir dar aš Jūsų klausiau, kaip Jūs vertinate savo patarėjų darbą, kurie strateguoja Jūsų elgesį galbūt? Ar Jūs pats darote taip, kaip Jūs išmanote geriausiai, Jūs pasirenkate?

Premjeras: Žinote, aš tariuosi visuomet su žmonėmis, išklausau jų pasiūlymų ir įdėmiai tą darau. Tačiau ir pats.. Ir kalbos, kurias aš sakau, šiuo atveju, kaip mes dabar kalbamės ekspromtu visiškai, tai visos tos kalbos, pasisakymai, pareiškimai, be jokių abejonių, yra aptariami su mano patarėjais. 

Žurnalistė: Kaip Jūs vertinate jų darbą?

Premjeras: Na, matote, jie yra įvairūs: yra pagal atskiras specialybes – tai aš vertinu, kaip išmanančius žmones. Galbūt nereikia ieškoti kaltų, reikia matyti visą reiškinį. Jau mados reikalu tapo kalbėti apie Brazauską. Tai, ką aš besakyčiau, ką aš bedaryčiau, vis tiek bus sukritikuota.

Žurnalistė: Ne mados reikalu tai tapo, tiesiog kol nebus išaiškintas Jūsų žmonos viešbučio pirkimo klausimas, tol tas tęsis. Kodėl, Premjere, Jūs..?

Premjeras: Aš nepasakau visko? Ir Jūs tą patį kalbat. Aš nežinau, ko aš nepasakiau. Ir štai mane taip persekioja toks klausimas ir manoma, kad visą laiką kažką aš slepiu. Aš nieko neslepiu ir gyvenimas tą įrodys. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija pasakė: Brazauskas nedalyvavo prie to reikalo. Aš esu pareigūnas, mane, kaip pareigūną, įvertino Vyriausioji tarnybinės etikos komisija. Visi metė šitą išvadą ir laiko, kad jos nėra. Vis tiek Brazauskas kaltas. Taip išeina. Toks gyvenimas. 

Žurnalistė: Kol Jūs buvote Barselonoje, iškilo Jūsų ir Jūsų žmonos turto deklaracijų klausimas. Ar Jūs spėjote grįžęs jas patikrinti? Teigiama, kad jos nesutampa.

Premjeras: Aš grįžau vakar naktį. Šiandien iš ryto aš jau darbe. Aš nespėjau sutikrinti. Viskas bus sutikrinta. Aš nė kiek neabejoju, kad deklaracijos yra tvarkingos ir jos buvo pildytos, konsultuojantis su specialistais Mokesčių inspekcijoje, niekas niekur nėra nuslėpta, viskas yra atvira. Ir žmonos. Pildėm atskirai – žmona pildė savo deklaraciją, aš pildžiau atskirai savo deklaraciją. Na, gali būti, kad yra...  Bet aš pasistengsiu per porą dienų išsiaiškinti. Aš tiesiog fiziškai negalėjau to padaryti šiandien iš ryto.

Žurnalistė: Premjere, štai ant Jūsų stalo yra Jūsų patarėjų sugrupuoti klausimai, kurie Jums buvo atsiųsti, kai Jūs raginote Lietuvos žmones klausti, užduoti Vyriausybės vadovui klausimus, ir į kuriuos Jūs turėjote atsakyti per Lietuvos televiziją. Kodėl Jūs neatsakėte į tuos klausimus, Premjere?

Premjeras:  Atsakyti į visus klausimus, tai reikia kelių valandų. Aš nemanau, kad aš galėjau televizijoje keletą valandų kalbėti, nes ir taip per daug užėmiau laiko, todėl pirmas dalykas, į daugelį klausimų mes stengiamės raštu atsakyti ten, kur turime adresus, arba elektroniniu paštu, kurie buvo  gauti elektroniniu paštu, ir į daug jau yra atsakyta, bet aš paprašiau ir buvo sugrupuoti šitie klausimai į tam tikras grupes, pavyzdžiui, galėčiau pasakyti tokiais socialiniais klausimais.

Žurnalistė: Prieš savaitę mes kalbėjome  apie indėlių grąžinimą, apie žemės grąžinimą, apie kompensacijas už žemę...

Premjeras: Taip, tai tie patys pagrindiniai klausimai, pavyzdžiui, dėl nuvertėjusių indėlių, dėl našlių pensijų, be jokių abejonių reikia šitą klausimą sutvarkyti, nors tai kainuoja nemažus pinigus, kiek man sakė ir skaičiavo, tai yra gerokai virš 100 mln. litų, tai gali šiek tiek pristabdyti mūsų pagrindinių pensijų didinimą. Kada išnagrinėjome tuos visus klausimus, tai jų yra virš 500. Aš maniau, kad daugiausia bus užduota dėl  to nelaimingo viešbučio ir dėl žmonos verslo, bet šitų klausimų buvo labai nedaug, palyginus su tais socialiniais, žemės grąžinimo, jų nebuvo tiek daug, kurie, na, sakyčiau, kurie būtų apėmę žmonių ir mintis, ir protus, ir visi galvotų vien tik apie tą viešbutį. Buitiniai klausimai žmonėms rūpi, man, kaip Premjerui, labai rūpi socialiniai, buitiniai klausimai ir mes stengiamės juos spręsti. Man atrodo, kad šie metai ypatingai geri.

Žurnalistė: Kaip Jūs jaučiatės, Premjere?

Premjeras: Jaučiuosi... Na, kaip..? Jaučiuosi, be jokių abejonių, nelabai gerai.