BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Ministro Pirmininko Algirdo Brazausko interviu Lietuvos radijui 2005 m. lapkričio 15 d.

Data

2005 11 15

Įvertinimas
1

Žurnalistė: Šios kadencijos Seimas pažymi pirmuosius veiklos metus, nenutylant kalboms dėl galimo valdančiosios koalicijos subyrėjimo. Seimas, vardan Vyriausybės stabilumo, neparėmė parlamentinės komisijos Premjero šeimos verslo tirti komisijos sudarymo. Premjere, o kaip jūs vertinat Vyriausybės ir šios kadencijos Seimo bendradarbiavimą?

Premjeras: Vyriausybės požiūriu, tai mes Seimui neturim kokių nors didelių pretenzijų, sakyčiau. Mes esam labai daug paruošę visokių įstatyminių pataisų, susijusių su verslo sąlygų gerinimu, žemės disponavimu, žinoma, ES derinimu. Man atrodo, kad galima teigiamai vertinti Seimo veiklą. Be abejo, yra tam tikrų išimčių, tam tikrų skundų ir skundelių. Ministrai kai kada nusiskundžia, kad tenka labai daug gaišti komitetuose. Gal galima būtų sutrumpinti šį svarstymą, gal galėtų ateiti viceministrai...

Žurnalistė: Šiomis dienomis ilgai užsitęsęs skandalas dėl komisijos sudarymo ir opozicijos pažadai nepalikti jūsų ir jūsų žmonos ramybėje ir tirti toliau. Tuo tarpu Seimo vicepirmininkas Č.Juršėnas pasakė, kad komisija neturėjo būti sudaryta tam, kad paliktų jus ramybėje. Jus, Premjere, ir Vyriausybės darbą.

Premjeras: Čia viskas sumaišyta į vieną vietą. Pirmas dalykas, mano veiklą įvertino Vyriausioji tarnybinės etikos komisija. Labai stebiuosi, kad opozicija, kiti oponentai užmiršta šitą dalyką. Ten yra aiškiai parašyta, kad Brazauskas, Premjeras, niekur nedalyvavo visam šiam privatizavimo procese. Tai, man atrodytų, tuo reiktų ir pabaigti, pats komisijos sudarymas tampa nonsensu. Sudaryti komisiją, kuri tirtų mano žmones – nei Seimo narės, nei pareigūnės, o verslininkės veiklą. Čia iš vis nesuprantamas tikslas. Aš bandžiau kreiptis į prokuratūrą, kad būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas ir būtų nustatyta vis tik, kokių ten yra klaidų ar įstatymų pažeidimų. Prokuratūra atsisakė tai daryti. Tada advokatai paruošė visą medžiagą, buvo išdalinta Seimo nariams, išspausdinta spaudoje. Dar šiandien yra žmonos, kurią EBSW užpuolė, iš vis nesuprantama, ji ten nedirbo toj Šešupėj. Viskas suplakta į vieną vietą, esmės čia nėra. Tai yra grynai politinis bandymas susidoroti su manimi. Aš kitaip viso šio reikalo nevertinu. Klaidų ar pažeidimų nerasta, viskas buvo tikrinta keletą kartų. Čia paprasčiausiai kam tai Lietuvoje norisi, kad būtų sužlugdyta visa valdžia, sukiršinta koalicija ir padarytas chaosas. Į tai yra einama, nes esmės niekas nežiūri.

Žurnalistė: Tai kam tai būtų naudinga?

Premjeras: Aš nežinau, o kad aš tai žinočiau. Man šitie dalykai yra nesuprantami iš viso. Aš tiek metų esu atidirbęs vadinamajam valdiškam darbe, aš gerai suprantu tą darbą. Aš čia nematau nieko kito, kaip sąmoningą valdžios institucijų griovimą.

Žurnalistė: Ar galit dar kartą trumpai pasakyti, kad jūsų žmonos verslas - Šešupės privatizavimas, Draugystės privatizavimas tikrai niekaip nesusiję su EBSW?

Premjeras: Tikrai ne. Žinoma, aš nedariau kokių tai tyrinėjimų, bet kiek prisimenu tuos laikus, kai mano būsima žmona jau buvo išėjusi iš tos Šešupės ir dirbo Draugystėje, tada kokie tai požymiai buvo, kad EBSW bandė privatizuoti. Aš gi ne prokuroras, jokių tyrinėjimų nedariau, bet pagal laiką tai ten, Šešupėj, mano būsimos žmonos jau nebuvo, kai atėjo EBSW. Tai kodėl ją reikia į tą reikalą painioti, iš viso aš nesuprantu.

Žurnalistė: Premjere, dažnai interviu kalbame apie valdančiosios koalicijos vienybę. Valdančioji koalicija taip pat susijusi su Seimo metinėmis, kurias šiandien ir pažymime. Ir todėl aš apie tai darkart norėčiau paklausti. Jūs kalbate apie koalicijos tvirtumą, nors kai kurie ministrai interviu dažnokai kalba koalicijos vidaus intrigas, apie keturioms partijoms atstovaujančių ministrų požiūrių skirtumą, ypač skirstant biudžetą. O kada jūs, Premjere, pasakysite, kad labai sunku dirbti šioje koalicijoje?

Premjeras: Kada bus sunku, tada pasakysiu. Visa tai yra norai. Labai daug norų, kad būtų blogai. Ir tokia kategorija žmonių yra ir politikų, ir žiniasklaidos tarpe, kurie nori, kad būtų blogai. Mes metus laiko dirbame, mes neturėjome konfliktų, negrėsė mūsų koalicijos subyrėjimas per tuos metus. Pirmiausia aš galiu kalbėti dėl koalicinės Vyriausybės. Mes visiškai normaliai dirbam ir, man atrodo, labai daug padarom. Daug sprendimų, kurie yra visiškai nauji ir kurie yra suderinami. Jeigu iškyla klausimas – nuomonių skirtumas gali būti. Pirmiausia mes tą kiekvieną nuomonių skirtumą išklausom, pasveriam ir prieiname vieningos nuomonės. Taip, kad aš negaliu patvirtint šitų gandų. Juos prilyginu norams kai ko. Ir tik tiek galėčiau pasakyt.

Žurnalistė: Premjere, o kabineto nariai – ar jie visi yra pakankamai kompetetingi, ar labiau atstovauja partijų interesams nei valstybės?

Premjeras: Nežinau, mano stilius yra toks, kad nekritikuot Vyriausybę reikia, o reikia dirbt. Ir mes turim labai daug darbo. Ir todėl pradėti politikuot – čia ne ta vieta. Nors aš puikiausiai žinau, kad kiekvienas ministras priklauso vienai ar kitai partijai. Ir tai yra natūralu. Bet viskas yra korektiška. Jei yra išdėstoma partijos nuomonė iš ministro lūpų, aš visuomet įsiklausau.

Žurnalistė: O šis užsitęsęs skandalas dėl Jūsų žmonos ir komisijos sudarymo, tai pat dar nuo vasaros besitęsiantis ūkio ministro diplomo skandalas, kokią įtaką visa tai padarė investicijoms ir stabiliam Vyriausybės darbui?

Premjeras: Stabiliam Vyriausybės darbui nepadarė jokios įtakos, nes mes normaliai dirbam, o pasakyti apibendrintai investicijoms – būtų labai drąsu. Aš kol kas šito nejaučiu. Todėl, kad investicijų Lietuvoje, sakyčiau, sąlyginai augimo tempai yra geri. Todėl, kad vidutiniškai per tuos metus investicijos į Lietuvą augo 13 – 14 proc. kasmet. Tai yra daug. Augo beveik tokiu pačiu tempu kaip ir biudžetas.

Žurnalistė: Jūs manote, įtakos nepadarė jokios.

Premjeras: Kol kas ne.

Žurnalistė: Taigi, kaip teigiate,  Vyriausybė dirba toliau, rytoj – Vyriausybės posėdis, ką svarbaus žmonėms siūlysite, ką svarbaus žmonėms reikėtų žinoti?

Premjeras: Vakar apsvarstėme vieną labai rimtą klausimą – tai yra papildomas lėšų skyrimas dar šiais metais, vykdant valstybės ir, sakyčiau, Vyriausybės įsipareigojimus. Nes mūsų programoje taip pat tai yra parašyta. Tai yra papildomos lėšos, skiriamos kompensacijoms už valstybės išperkamą žemę. Šiemet biudžete buvo numatyta 105 mln.  mes siūlome papildomai dar 100 mln., todėl, kad gerai vykdomas biudžetas ir yra galimybės. Manau, kad žmonėms tai tikrai būtų didelė paspirtis. Už gyvenamus namus biudžete buvo 50 mln., mes siūlome dar 50 mln. Na, ir indėlių atkūrimas – šiemet buvo 105 mln., iš viso buvo 260 mln., tai mes siūlome dar 200 mln. Ir tokiu būdu šiais metai papildomai 350 mln. Didžioji dalis bus išmokėta šiais metais, gruodžio mėnesį. Tai, kaip matote, Vyriausybė vykdo įsipareigojimus, čia yra gero Vyriausybės darbo rezultatas, todėl, kad mes turime finansinius išteklius ir galime žmonėms padėti ir pagreitinti šių trijų rūšių išmokų išmokėjimą.

Žurnalistė: Iki kada žmonės turėtų gauti šiuos pinigus, iki Kalėdų jie gaus?

Premjeras: Dalį - be jokių abejonių. Apie 250 mln. gaus iki Kalėdų.

Žurnalistė: Premjere, o kaip „Mažeikių naftos“ reikalai? Lenkai jau grasina, jei neparduosite jiems „Mažeikių naftos“, „Lukoil“ taip pat grasina, Kazachstanas siūlo didžiausią kainą. Tai kam atiteks „Mažeikių nafta“?

Premjeras: Pirmiausia, jeigu mes pardavinėtume, tai aš jums atsakyčiau. Bet parduodam tai ne mes, o „Jukos“ parduoda. Jie turi savo teisinių problemų. Ir iki šiol nelabai aišku, kokiu būdu bus parduodamos šitos akcijos. Todėl, kad Amsterdamo teismas po savaitės turėtų priimti sprendimą, kokiu būdu bus patenkinti kreditorių ieškiniai, kurių yra virš 2 mlrd. dolerių. Jei bus parduodama konkurso būdu - vienas dalykas, iš varžytinių – kitas. Mes sudarėme derybinę grupę ir kiek galime dalyvaujame šiuose procesuose. Pasakyti kažkokių ypatingų naujienų negaliu, nes jų nėra, bet kad susiformavo pirkėjai – tai visiškai akivaizdu. Nes jie „Jukos“ pateikė savo pasiūlymus.

Žurnalistė: Premjere, o gal jūs per anksti įvardijote TNK-BP derybų favoritu?

Premjeras: Vyriausybė įvardino todėl, kad tuo metu, kai mes įvardinome, tai buvo visiškai realus kandidatas, kuris buvo daugiausiai nuėjęs į priekį derybose su „Jukos“, aš noriu pabrėžti., na, žinoma, ir su mumis. Bet pagrindinis pardavėjas yra „Jukos“. Mes ne tai, kad išrinkome vieną ir vienintelį. Mes pasakėm, kad pradedam derybas štai su šita kompanija.

Žurnalistė: O ar ne teks „Mažeikių naftos“ perleisti „Gazpromui“  per „Baltic Holding“, kaip to norėtų V.Uspaskich?

Premjeras: Šito nėra. „Baltic Holding“ neatstovauja  „Gazpromui“. Pagal mūsų paskutinę informaciją, „Baltic Holding“ atstovauja kaip atskira kompanija, nedalyvaujant „Gazpromui“.

Žurnalistė: Nėra jokiais saitais susijusi su „Gazpromu“?

Premjeras: Na, aš negaliu visų užkulisių žinoti, bet pagal tą oficialią informaciją, kurią turime, tai ne.