BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko Andriaus Kubiliaus sveikinimo žodis iškilmingoje vakarienėje

Data

2010 12 22

Įvertinimas
1

2010 m. gruodžio 21 d. 19 val., Tel Avivas

Jūsų Ekscelencijos
Knesseto ir Lietuvos Seimo nariai,
Ambasadoriai,
Gerbiami verslo atstovai,
Ponios ir ponai,

Man didelė garbė pasveikinti jus visus susirinkusius kartu pasidžiaugti abiejų valstybių gražia partneryste, kurią sąlygoja dviejų tautų daugiau nei 600 metų bendra istorinė praeitis. Aš pirmą kartą esu šioje šventoje žemėje ir man sunku nuslėpti savo jaudulį.
Lietuva pernai pažymėjo savo istorijos tūkstantmetį, kuris yra neįsivaizduojamas be Lietuvos žydų bendruomenes, palikusios gilų įspaudą mūsų istorijoje, mūsų visų gyvenime. Ji visada – nuo pat Vytauto Didžiojo laikų – buvo Lietuvos visuomenės dalis, aktyviai prisidėjusi prie valstybės politikos, mokslo, ekonomikos ir kultūros raidos.
Šiandien daugelis žydų išeivių iš Lietuvos – Litvakų - yra tarptautiniu mastu pripažinti menininkai, mokslininkai, įtakingi politikai, verslininkai.
Mes didžiuojamės ir tuo, kad litvakai aktyviai dalyvavo Izraelio valstybės kūrime. Ar daugelis žino, kad pirmieji Izraelio Prezidentai, keli premjerai, Kneseto pirmininkas – tai Lietuvoje išaugę Izraelio valstybės kūrėjai? Juk ne veltui hebrajų kalboje yra posakis: „mi Lita – b „elita“ (iš Lietuvos į elitą).
Aš labai džiaugiuosi, kad nepaisant atstumo ir laiko, ir šiandien Litvakai didžiuojasi savo kilme, palaiko ryšį su savo tėvų ir prosenelių žeme – Lietuva arba Lita, o Lietuvos sostinę Vilnių vadina Šiaurės Jeruzale.
Mūsų bendroje istorijoje buvo šviesių ir tamsių puslapių, kurių mes niekada neužmiršime. Tai svarbu ne tik žydų tautai, tai svarbu ir mums.
XX a. viduryje negailestingi istorijos smagračiai, Hitleris ir Stalinas pavertė mūsų žemę, anot Timothy Snyder, tikra Bloodland. Beveik dviejų šimtų tūkstančių, šimtametę istoriją pergyvenusi lietuviška žydų bendruomenė buvo negailestingai sunaikinta. Mūsų skausmingai gėdai ir lietuviai tame dalyvavo. Bloodland sugėrė ir lietuvių kraują – dešimtys tūkstančių buvo išvežta į Sibirą, žuvo pokario rezistencijoje.
Kiti metai Lietuvoje yra paskelbti Holokausto aukomis tapusių Lietuvos gyventojų atminimo metais. Vyriausybė patvirtino renginių planą, kuriame numatyta ir Panerių memorialo tolesnis kūrimas..
Mes aukštai vertiname ir puoselėjame unikalų žydų kultūrinį, istorinį paveldą Lietuvoje.
Šiandieninė Lietuva ne tik su nuoširdžiu skausmu mini žydų bendruomenės praradimą holokausto metu.
Mes vis su didesne nuostaba atrandame kokia turtinga buvo litvakų kultūrinė tradicija. Tai didžiulis mūsų bendro, Lietuvos kultūrinio paveldo turtas, kurį mes tik dabar atrandame, kurio pažinimo mums trūksta ir kuriuo mes Lietuvoje norėtume nuoširdžiai didžiuotis.
Todėl mus sieja ypatingas ryšys. Kaip pernai vienam iš mūsų dienraščių savo interviu sakė Jūsų Prezidentas, litvakas Sh. Peresas „Izraelyje beveik kiekvienas žydas – arba litvakas, arba polakas“.
Mus sieja didžiulio bendro kultūrinio ir dvasinio paveldo ir milžiniškos tragedijos palikimas.
Mane asmeniškai sieja ne tik tai, kad čia salėje matau nemažai pažįstamų iš jaunesnių dienų Lietuvoje veidų, bet ir tai, kad čia salėje yra ir mano žmona Rasa, kurios seneliai karo metais Kaune pusantrų metų slėpė žydų mergaitę Olgą Gunič, ir 2003 m., jau po mirties, buvo apdovanoti žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi. Vėliau senelis daktaras Antanas Starkus 1943 - 1945 m. praleido Štuthofo koncentracijos lageryje.
Šiandien natūralu, kad Izraelis, „with its impressive level of economic and scientific modernity“ yra mums labai svarbus partneris. Tai liudija ir pastaraisiais metais ypač išsiplėtusi ir įvairiapusė dvišalė darbotvarkė, pasiektas naujas kokybinis raidos etapas, kai vyksta aktyvus politinis ir ekonominis dialogas. Šiais metais įvyko net 7 aukštų Lietuvos ir Izraelio pareigūnų vizitai. Lietuvoje turėjau garbės pasveikinti Izraelio vicepremjerą ir strateginių reikalų ministrą Moshe Yaalon, Užsienio reikalų ministrą Avigdor Liberman, Kneseto parlamentinės ryšių grupės su Lietuva pirmininką Zeev Bielski. Kitais metais numatoma eilė svarbių vizitų.
Lietuva ir Izraelis – jaunos, dinamiškos, energingos šalys, turinčios dar daug neišnaudotų galimybių. Izraelis garsėja pasaulyje ir kaip „start-up nation“, kaip inovatyvios, dinamiškos ekonomikos gigantas. Mes norėtume tapti „start-up nation“ Nr.2. Ir mes ja tapsime. Aš esu įsitikinęs, kad apjungę savo pastangas, idėjas, kūrybingumą, galime labai daug nuveikti mūsų abiejų valstybių draugystei, gerovei ir klestėjimui.
Džiaugiuosi turėdamas galimybe šįvakar kartu su jumis paminėti pirmąjį Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dvidešimtmetį. Ši sukaktis mums yra labai svarbi, kaip sunkaus ir tragiško XX amžiaus, pasibaigusio šviesia viltimi simbolis. Aš džiaugiuosi, kad kartu su manimi atvyko ir Nepriklausomybės Akto signataras, bičiulis nuo Sąjūdžio laikų Emanuelis Zingeris, džiaugiuosi, kad taip pat kartu atvyko ir Lietuvos žydų bendruomenės, prieš 20 metų tvirtai stovėjusios už Lietuvos Nepriklausomybę vadovybės narė – Faina Kukliansky.
Šia Nepriklausomybės 20-mečio proga šį vakarą mes norėtume pagerbti tuos, kurie šiame atsikuriančios nepriklausomos Lietuvos kelyje nuosekliai plėtojo mūsų tautų partnerystę ir kūrė mūsų visų ateitį.

Ačiū. Toda Raba.

Izraelyje pristatyta prezentacija apie Lietuvą (anglų k.)