copyright

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


JAV Valstybės departamento pareiškimo dėl Baltijos valstybių aneksijos nepripažinimo (Welles deklaracijos) 70-ųjų metinių paminėjimas

Data

2010 07 23

Įvertinimas
1

2010 m. liepos 23 d., 12 val., Vilnius, Vašingtono skveras

Ekscelencija Prezidente Valdai Adamkau,
Gerbiamasis pirmasis Lietuvos Respublikos vadove,
Profesoriau Vytautai Landsbergi,
Gerbiamieji ambasadoriai,
Gerbiami susirinkusieji!

Šiandien tikrai ypatinga diena, turinti labai didelę simbolinę prasmę. Mes susirinkome paminėti Jungtinių Amerikos Valstijų nepripažinimo politikos pradžią. Kartu aš drįstu pasakyti, kad tai yra diena, kurią mes galime pavadinti savo, Lietuvos, pripažinimo diena, kai mes turime galimybių patys sau ir visam pasauliui pripažinti, kokį svarbų vaidmenį ne tik mūsų likime, ne tik mūsų istorijoje, bet ir visos Europos istorijoje, viso mūsų regiono istorijoje, viso pasaulio istorijoje per paskutinį XX amžių ir šiandien, XXI amžiuje, vaidino ir vaidina Jungtinės Amerikos Valstijos. Tai Jungtinių Amerikos Valstijų ypatingo vaidmens pripažinimo diena.
Visiškai akivaizdu, kad prieš 70 metų paskelbta Baltijos valstybių okupacijos nepripažinimo politika buvo ne vien tiktai požiūrio į mūsų regioną, į mūsų šalį, į Lietuvą, į Latviją, į Estiją išraiškos politika, tai buvo labai aiškiai paskelbta politika, kad Jungtinės Amerikos Valstijos nesitaikstys su „blogio imperija“, nesitaikstys su laisvės atėmimu iš bet kurios tautos, ir tai vėliau buvo nuosekliai įgyvendinama. Galime prisiminti prezidentą Ronaldą Reaganą, prie Brandenburgo vartų reikalavusį, kad prezidentas Michailas Gorbačiovas sugriautų Berlyno sieną. Tai buvo ta pati nepripažinimo politika. Jungtinės Amerikos Valstijos, nuosekliai tęsdamos prieš 70 metų paskelbtą nepripažinimo nelaisvėje politiką, suvaidino ir dabar vaidina ypač svarbų vaidmenį net ir po to, kai mes politinę laisvę atgavome. Visiškai akivaizdu, kad, be Jungtinių Amerikos Valstijų tos pat politikos tęsimo ir XXI amžiuje, mes nebūtume tapę NATO nariais, nežinau, ar Europos Sąjunga būtų išsiplėtusi tiek, kiek jinai išsiplėtė, jeigu Jungtinės Amerikos Valstijos nebūtų rodžiusios labai aiškios politinės valios, kurios gimtadienį mes šiandien švenčiame.
Aš tikiu, kad ir vėliau tokią dieną susirinkę mes galėsime būti tikri, jog Jungtinės Amerikos Valstijos ir toliau tęs tokią pat politiką, galbūt nutaikydamos ją į specifinius reikalus, kuriems ir toliau reikia labai aiškios nepripažinimo politikos. Sakykime, nepripažinimo politikos reikia ir tam, kad galų gale visi suvoktų, kad negali tokios šalys kaip Lietuva, Latvija ir Estija neišsivaduoti iš energetinės priklausomybės. Tai naujo etapo iššūkiai, ir aš tikiu, kad ir čia mūsų solidarumas, per šiuos 70 metų labai efektyviai įrodytas, taip pat duos gerus rezultatus, todėl ši diena išties yra ypač svarbi.
Baigdamas ir dar sykį dėkodamas noriu pasakyti, kad turiu progą padėkoti visų trijų Baltijos valstybių ministrų pirmininkų vardu, nes kaip tik šiandien mes kreipėmės į Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentą Baracką Obamą ir išsakėme labai aiškią nuostatą: „Mes, Estijos, Latvijos ir Lietuvos ministrai pirmininkai, norime išreikšti savo dėkingumą ir gilią pagarbą Amerikos žmonėms už jų drąsų ir nepaprastai moralų veiksmą ir pasveikinti jus, pone Prezidente, su šia data, žyminčia sėkmingą užsienio politiką, kurios dėka Jungtinės Amerikos Valstijos tapo visų pavergtų ir demokratijos siekiančių šalių laisvės švyturiu.“ Tai laiškas, kurį pasirašė Estijos ministras pirmininkas Andrusas Ansipas, Latvijos ministras pirmininkas Valdis Dombrovskis, aš taip pat pasirašiau su dideliu džiaugsmu. Labai ačiū.