Lietuva prašo Europos Komisijos kompensuoti ūkininkams stichijos nuostolius

Data

2017 10 05

Įvertinimas
0
IMG_6689.jpg

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis kreipėsi į Europos Komisijos pirmininką Žaną Klodą Junkerį su prašymu kompensuoti nuostolius, kuriuos šalies ūkininkai patyrė dėl pasėlius nusiaubusių liūčių.

„Su dideliu nerimu kreipiuosi į Jus dėl susidariusios sudėtingos situacijos Lietuvos žemės ūkio sektoriuje, kuri kilo dėl ilgalaikių liūčių. Labiausiai nukentėjusiems ūkiams gresia bankrotas, kasdien iš savivaldybių siunčiami vis nauji pranešimai apie ūkininkų patiriamus nuostolius. Dėl susidariusios kritinės situacijos prašome Europos Komisijos, atsižvelgiant į Europos Sąjungos teisės aktuose numatytas galimybes ir priemones (kurios padėtų likviduoti gamtinių stichijų padarinius) iš ES biudžeto skirti paramą nuo liūčių nukentėjusiems ūkininkų nuostoliams kompensuoti“, – rašoma premjero kreipimesi į Europos Komisijos vadovą.

Rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais Lietuvoje iškrito maždaug dvigubai daugiau kritulių nei standartinė metinė kritulių norma. Dėl liūčių ir potvynių Vyriausybė paskelbė  ekstremalią situaciją. Pagal šiuo metu turimus duomenis, apsemti ar neįvažiuojami plotai sudaro virš 140 tūkst. ha. žemės ūkio naudmenų. Iškritę krituliai sukėlė ilgalaikę žalą ūkininkams: žuvo dalis derliaus arba ženkliai pablogėjo jo kokybė, kai kuriose savivaldybėse nenuimta daugiau kaip 50 proc. derliaus. Stichija palietė žemdirbius visos Lietuvos mastu, tačiau labiausiai nukentėjo rytų Lietuvos savivaldybės. Žemdirbių patirti nuostoliai, šiai dienai vertinami 40 mln. eurų.