Lenkijoje besilankantis premjeras žada pasiekti teigiamą lūžį dvišaliuose santykiuose

Data

2017 09 05

Įvertinimas
0
pi0_6569_0.jpg

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis viešėdamas Lenkijoje susitiko su kaimyninės šalies Vyriausybės vadove Beata Szydlo. Dvišalio susitikimo metu aptarti energetiniai projektai, ES komandiruotų asmenų direktyva, geopolitinė situacija, švietimas ir kiti aktualūs klausimai

„Labai simboliška, kad susitikimas vyksta rugsėjo 5-ąją, kai prieš 26-erius metus buvo atkurti diplomatiniai šalių santykiai. Lietuvos tikslas yra kurti pozityvią darbotvarkę ir visus kylančius klausimus spręsti bendradarbiavimu ir abipusiu pasitikėjimu. Ši Vyriausybė yra pasirengusi pasiekti lūžį Lietuvos ir Lenkijos santykiuose. Tą įrodysime ne tik žodžiais, bet ir darbais“, – sakė premjeras S. Skvernelis. 

Ministras Pirmininkas paprašė Lenkijos premjerės B. Szydlo skirti daugiau dėmesio lietuviškoms mokykloms Lenkijoje ir prireikus daryti išimtis dėl reikalaujamo minimalaus mokinių skaičiaus mokymo įstaigose. Taip pat S. Skvernelis išreiškė pageidavimą, kad Lenkijos nacionalinio švietimo ministrė Anna Zalewska skirtų laiko aplankyti Punsko ir Seinų lietuvių bendruomenes bei aptarti joms aktualius klausimus. Lenkijos premjerė B. Szydlo patikino, kad į šiuos prašymus bus atsižvelgta, o lietuvių bendruomenės Lenkijoje klausimai bus aktyviai sprendžiami. 

S. Skvernelis pristatė B. Szydlo Lietuvoje vykdomą iniciatyvą dėl lenkiškų televizijos kanalų retransliavimo Pietryčių Lietuvos gyventojams, kurių didžiąją dalį sudaro lenkų kilmės Lietuvos piliečiai. Premjeras pakvietė Lenkijos Vyriausybę prisijungti prie šios iniciatyvos įgyvendinimo.

Susitikime pasidžiaugta, kad AB „Orlen Lietuva“ išlieka vienu svarbiausių investuotojų Lietuvoje. Premjerai išreiškė viltį, kad bendradarbiavimas po išspręsto ginčo dėl taikomų pervežimo tarifų, bus sklandus. „Rastas kompromisas dėl „Orlen Lietuva“ rodo, kad galima išspręsti net sudėtingiausias kylančias dvišalių santykių problemas“, – pasidžiaugė S. Skvernelis. 

Energetikos srityje akcentuotas elektros tinklų sinchronizacijos klausimas. Lenkijos ir Lietuvos premjerai sutarė, kad sprendimai šioje srityje turi būti neatidėliotinai. Lietuvos Vyriausybės vadovas pabrėžė, kad Lenkijos politinis pritarimas Baltijos valstybių sinchronizacijai su Kontinentine Europa per Lenkiją yra labai svarbus. Taip pat aptartas Lenkijos-Lietuvos dujotiekio projektas ir kiti aktualūs klausimai. 

Kalbėdami apie ES komandiruotų asmenų direktyvą abiejų šalių premjerai akcentavo, jog valstybių nuomonės sutampa – direktyvoje galima įžvelgti protekcionizmo požymių, kurių neturėtų būti. Taip pat pabrėžta, kad direktyva neturėtų būti taikoma transporto sektoriui. 

Premjerai taip pat aptarė pratybų „Zapad“ keliamas grėsmes ir pabrėžė būtinybę toliau stiprinti bendradarbiavimą saugumo srityje.